Temel eğitim uçakları için performans ve işletme karakteristikleri etüdü
Performance and running characteristic study of basic trainer
  1. Tez No: 467640
  2. Yazar: MURAT AYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD MELİH GÜLEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Civil Aviation, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uçak teknolojisindeki gelişmeler, pilotaj eğitimine ve eğitim uçaklarının tasarımına da yansımış, pilotaj eğitimi sistemlerinde yeni arayışlara neden olmuştur. Değişen yolcu uçağı teknolojileri ile pilotaj eğitiminin örtüşebilmesi, yeni nesil yolcu uçakları dikkate alınarak tasarlanmış eğitim uçaklarıyla verilen eğitime bağlıdır. Günümüzde havacılığın git gide büyüyen bir sektör olması ona olan talebi de aynı ölçüde arttırmaktadır. Artan talebi karşılamak için yeni eğitim kurumları açılmaktadır. Eğitim kurumlarının kuruluş ve işletme masraflarının büyük bir kısmını eğitim uçaklarının alımı, bakımı ve işletilmesi oluşturmaktadır. Bu nedenle temel eğitim uçakları arasından hem ihtiyaçları karşılayacak kadar iyi tasarlanmış olması hem de düşük maliyetle uçuş gerçekleştirmesi önem arz etmektedir. Eğitim uçağı etüdünde, alternatif eğitim uçakları arasından belli kriterlere göre değerlendirilmesi yapılıp sıralanacaklardır. Değerlendirme işleminde çok kriterli karar verme yöntemlerinden ANP (Analytic Network Process) kullanılacaktır. Sonuçta alternatif için bir skor belirlenecek ve araştırma sonuca ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in aviation influenced the flight training systems and designs of basic trainers, and gave rise to searching for new concepts of flight training systems. Along with technological developments in aircraft, some new systems are installed into the aircraft. Including these new systems or similar of them into flight trainigs for pilots improve the quality of education. Coinciding the needs of flight training systems and development of new aircraft systems depend on new type of trainings based on the new generation aircraft designs. Nowadays, the growth of the aviation industry attracted more people to it. Decreasing the cost and increasing the profit is the key in this market. The costs related to purchase and and operation of training aircraft are the major part of the investments of flight trainig organizations. Therefore, it is important for trainer aircraft to meet the needs of all design requiremets, including low operational costs. Under these conditions, it is necessery to study trainer specifications and select the convenient trainer accordingly. In this trainer study, altenative trainers are assessed and ranked according to specific criterions. ANP (Analytic Network Process) will be used as the multi criteria decision making method. At last, all alternatives will have a score and research will be concluded.