Teleskopik elektromekanik anten kurulum mekanizması tasarımı ve analizleri
Design and analysis of electromechanical telescopic antenna mast
  1. Tez No: 467740
  2. Yazar: MERT GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. FERHAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Özellikle askeri alanda birçok fonksiyonu yerine getirmesi amaçlanan teleskopik elektro mekanik lineer hareket eyleyicisine her zaman ihtiyaç duyulmuştur. Özellikle yurt dışında bulunan üreticilerin tasarımını ve üretimini üstlendiği bu sistemler günümüz ve geleceğin en önemli teknolojik ürünlerinden olup konu ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Elektro mekanik lineer hareket sağlayıcıların, en basit ve en kullanışlı olan kısmı fonksiyonellik ve farklı yük altında çalışmaya yatkın olmasını sağlayan modüler bir yapıya sahip olmasıdır. Modüler yapıya sahip olması en önemli faktör şüphesiz ki tasarım parametreleridir. Lineer hareket sağlayıcı olan teleskopik elektro mekanik lineer hareket sağlayıcıları, istenilen ağırlıklardaki yükleri taşıyabilmesi alanında istenilen sonuçlara erişmektir. Bu esas göz önüne alınarak, teleskopik elekto-mekanik lineer hareket sağlayıcıların tasarım optimizasyonun ne denli önemli olduğu kanısına varabiliriz. Anten kurulum mekanizmasının geometrik özelliği ve çalışma alanı, teleskopik elektro mekanik lineer hareket sağlayıcılarının parametrelerinin, düzgün bir biçimde optimizasyonu ile sağlanmaktadır. Bu yönde gerekli analizlerin yapılarak anten çalışma alanlarının belirlenmesi, sonuçların ortaya konulmasında en önemli noktalardan biridir. Bu tez çalışması, optimum teleskopik elektro mekanik lineer hareket sağlayıcı tasarımı ile anten kurulumu için gerekli özel tasarımlar ve analizleri Siemens N.X programı ile yapılarak optimum tasarımı sağlayacak parametreler tasarım çıktısı olarak kullanılarak, farklı tipte ve boyutta oluşturulabilecek anten kurulum mekanizması ve teleskopik elektro mekanik lineer hareket eyleyicisi tasarımlarına örnek olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this article, a sophisticated work is presented that includes determination of workspace volume of electromechanical telescopic antenna mast, while considering mechanical behavior of it. With the help of theoretical equations, optimization is done while taking into account of stiffness and dexterity analysis. Theoretical substructure is analysis and 3D data of Mast is developed in Siemens N.X CAD environment. In later stages of project, both 3D and theoretical data are linked together and thus, with changing design parameter of Mast itself, Siemens N.X CAD data adapts and regenerate itself with new set of parameters. To achieve optimum design with predefined parameters, different set of mast parameters are iterated through design optimization in mechanical structural analysis, and Antenna Mast Mechanism design is finalized and illustrated in 3D CAD environment, N.X. This study provides a technical solution to accomplish a generic Antenna Mast with optimized design.