St 52 çeliğine mıg yöntemiyle yapılan kaplama kaynağında ön tavlama sıcaklığının etkileri
Effects of preheat temperature in overlay welding by mig process over st 52 steel
  1. Tez No: 467768
  2. Yazar: BURAK NALÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Demir esaslı malzemeler arasında yer alan paslanmaz çelikler, son 30 yılın kullanımı hızla yaygınlaşan çok önemli bir malzeme grubunu oluşturmaktadır. Bu malzeme grubu çok iyi korozyon dayanımı, sıfır altı ve yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir olmaları ve benzeri özellikleriyle bilinirler. Ancak bu sayılan olumlu özelliklerine karşın paslanmaz çeliklerin maliyetlerinin yüksek oluşu ise bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumu gidermek amacıyla çelik ailesi içerisinde yer alan fakat paslanmazlık özelliği taşımayan St 52(S355N) yapı çeliğine, 316L(EN1072) östenitik paslanmaz çelik ilave malzemesiyle kaplama işlemi yapılarak malzemenin mekanik özelliklerinde herhangi bir değişim olmadan, maliyet düşürülerek malzemeye korozyon direnci kazandırılmış olmaktadır. Bu çalışmada ana malzeme olarak seçilen St 52 yapı çeliğine, 316L ilave malzemesi ön tavsız ve ön tavlı olarak kaplanmış ve ön tavlamanın etkileri incelenip sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stainless steels being among ferrous materials constitute a very important material group whose use rapidly spreads in last 30 years. This material group has known with its high corrosion resistance, serviceability in high-low temperature etc. Despite these good properties, cost of stainless steels is a disadvantage with respect to carbon steels' cost. In order to remove this disadvantage, St 52(S355N) structural steels in carbon steels which are non-corrosion resistance has been overlaid with 316L (EN120172) austenitic stainless steel without changing its mechanical properties by decreasing cost. In this study, St 52 structural steel has been selected as base material and overlaid with 316L filler material as preheated-non preheated, in the light of this experiment, effects of preheat temperature have been evaluated.