Öğrenci yurtlarında gürültü sorunu- bir örnek kapsamında soruna yönelik çözüm önerileri
Noise problem in dormitories, within a sample solutions
  1. Tez No: 467774
  2. Yazar: BÜŞRA KÜBRA BARANOK AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kentsel hayatın kaçınılmaz sorunlarından biri olan gürültü, ilerleyen teknolojiye paralel olarak, kalabalıklaşan şehirlerde kent kullanıcılarının hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm dünyada, ortaya çıkan bu rahatsızlığa karşı gürültüyle ilgili ciddi çalışmalar yapılmakta, gerek yönetmeliklerle gerekse yapılan uygulamalarla gürültü olabildiğince denetim altına alınmaya çalışılmaktadır. Öğrencilerin önemli bir bölümünün, eğitim hayatlarındaki verimlilikleri ve başarıları üzerinde önemli yeri olan öğrenci yurtlarında da uygun işitsel konforun sağlanması önem taşır. Aslında sessiz kent bölgelerinde konumlanması gereken söz konusu yapılar, plansız kentleşme nedeniyle genelde yüksek gürültü düzeyine maruz kalmaktadır. Ekonomik giderlerin artması endişesiyle, yapı kabuğunda ve iç bölme elemanlarında (iç duvar, döşeme, kapı, pencere) da yeterli ses yalıtımının sağlanmaması, öğrencilerin sürekli gürültü sorunuyla karşı karşıya kalmasına yol açabilmektedir. Bu çalışma kapsamında, bir öğrenci yurdu örneğinde gürültü sorununun ele alınarak, denetime ilişkin önlemlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmalarla, yapının duvarlarında hava doğuşlu, döşemelerinde ise hava ve katı doğuşlu gürültülerin denetimi için olması gereken kesitlere örnekler, TS EN 12354 standardına uygun, bir yapı akustiği simulasyon programı yardımı ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the inevitable problems of urban life, the noise affects the lives of urban users in the crowded cities in parallel to the technological advances. All over the world, there are serious studies about this noise which is caused by noise and trying to keep the noise under control as much as possible with the prepared regulations. It is important to provide adequate auditory comfort in a significant part of the students, also in the student dormitories, which have an important place in the efficiency and success of their education life. In fact, these structures, which should be located in quiet urban areas, are generally exposed to high noise level due to unplanned urbanization. Concerned with the increase in economic costs, the lack of adequate sound insulation in the building envelope and internal compartment elements (interior walls, flooring, doors, windows) can lead to constant noise problems for students. Within the scope of this study, it was aimed to address the problem of noise in a student sample of the country and to establish measures for the denial. For this purpose, examples of the sections that should be used for the control of air-born and airy and frosty noises on the walls of the structure have been presented with the help of a building acoustical simulation program in accordance with TS EN 12354 standard.