Yüksek öğrenim yurtlarında iş sağlığı ve güvenliği risklerinin değerlendirilmesi
Assessment of occupational health and safety risks in higher education dormitories
- Tez No: 558765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin öncelikli ilkesi çalışanların daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamaktır. Çalışma ortamlarındaki fiziksel, kimyasal, biyolojik koşullardan kaynaklı tehlikeler bu ortamda çalışan ve barınan kişilerin sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir. Bu çalışmada yüksek öğrenime başlayan öğrencilerin barındıkları öğrenci yurtları ele alınmıştır. Birçok hizmetin bir arada sunulduğu yurtlarda yapılan işler gereği iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin anlaşılması, yurtlardaki ortamların fiziksel risk etmenleri bakımından değerlendirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği risklerinin tespit edilmesi ve acil durumlara yönelik önlemlerin alınması önemlidir ve bu bağlamda yapılan çalışmada gerekli önlemlerin alınıp alınmadığının saptanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Uşak ilinde bulunan üç adet yüksek öğrenim yurdunda iş sağlığı ve güvenliği açısından saha çalışması yapılarak değerlendirilmiştir. Yurtta barınan öğrencilerin ve çalışan personellerin maruz kaldıkları ortam koşulları fiziksel risk etmenlerinden gürültü, aydınlık şiddeti, termal konfor ölçümleri alınıp ortam değerlerinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kabul edilen sınır değerler ile uyumlu olup olmadığını incelenmiştir. Ayrıca bir yurtta risk değerlendirmesi yapılmıştır. Fine Kinney metodu ile yapılan risk değerlendirmesi sonucunda 78 adet risk tespit edilmiştir ve önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca acil eylem planları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary principle of occupational health and safety is to ensure that employees work in a healthier and safer environment. The hazards arising from physical, chemical and biological conditions in working environments are important for the health and safety of people who work and live in this environment. In this study, the student (university) dormitories were taken into consideration. It is aimed to determine effect of the physical factors on occupational health and safety and to assesses risks in dormitories and to take cautions in terms of the importance of occupational health and safety of dormitories where are multiple tasking facilities. In this study, field work has been evaluated in terms of occupational health and safety in three university dormitories in Uşak province. The environmental conditions exposed to the dormitory students and the staffs were examined in terms of noise, light intensity, thermal comfort measurements (the physical risk factors) and the measurements were compared with the limit values that can be accepted by the Ministry of Family, Labor and Social Services. In addition, a dormitory risk assessment was prepared. First, the risks in the dormitory were determined and a risk assessment was made using the Fine Kinney Method. As a result of the risk assessment, 78 risks were identified and recommendations were made. Emergency action plans were also prepared.