Fonksiyonel polimer esaslı elektrotlarda ağır metal iyonlarının eser analizleri
Trace analysis of heavy metal ions on the functionalized polymer based electrodes
  1. Tez No: 467776
  2. Yazar: CANSU BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, yeni bir fonksiyonel polimer reçine ile hazırlanmış karbon pasta elektrot kare dalga anodik sıyırma voltametrisi ile eser miktarda Pb2+, Cu2+ ve Hg2+ iyonlarının seçici tayini için kullanılmıştır. Fonksiyonel polimer reçinesi çapraz bağlanmış klorosulfonlanmış poli(stiren)-divinilbenzen ve 1-(3-aminopropil)imidazolün reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Elektrot üzerinde Pb2+, Cu2+ ve Hg2+ iyonlarının biriktirilmesinden sonra kare dalga anodik sıyırma voltametrisi (KDASV) ile analizleri yapılmıştır. Pasta kompozisyonu, pH, önderiştirme süresi, indirgenme potansiyeli ve süresi, kullanılan destek elektrolit ve sıyırma aşamasında potansiyel taraması gibi parametrelerin etkileri Pb2+, Cu2+ ve Hg2+ iyonlarının eser miktarda tespiti için araştırılmıştır. Ayrıca iyonların eşzamanlı belirlenmesi ve girişim etkisi de incelenmiştir. En duyarlı ve güvenilir sonuçları almak için en uygun koşullar çalışılan yöntem için araştırılmıştır. Yöntem musluk suyu örneğinde Pb2+ ve Cu2+ iyonlarının miktarlarının standart katma yöntemi ile analizine başarı ile uygulanmıştır. Sertifikalı atık su örneğinde de tayin edilen bakır içeriği verilen değerle uygunluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a carbon paste electrode prepared from a novel functionalized polymer resin was used for selective determination of the trace amounts of Pb2+, Cu2+ and Hg2+ ions by square wave anodic stripping voltammetry (SWASV). The functional polymer resin was synthesized by the reaction between the crosslinked chlorosulfonated poly(styrene)-divinyl benzene and 1-(3-aminopropyl) imidazole. After the accumulation of the heavy metal ions onto the electrode, the sensitive anodic stripping peaks were obtained by square wave anodic stripping voltammetry (SWASV). The effect of some parameters such as paste composition, pH, preconcentration time, reduction potential and time, type of supporting electrolyte and potential scan regime of the stripping step were investigated to find the optimal conditions for the trace determination of Pb2+, Cu2+ and Hg2+ ions. The simultaneous determination and the interference effect of the ions were also studied. The optimized method was successfully applied to the determination of lead and copper in tap water samples by means of standard addition procedure. The copper content found was comparable with the certified concentration of the waste water sample.