Çamdere ofiyolitik karışığı (Demirözü-Bayburt) içindeki bazik kayaçların jeokimyasal ve izotopik özellikleri
Geochemical and isotopic features of the mafic rocks in the çamdere ophiyolitic melange (Demi̇rözü-Bayburt)
- Tez No: 467791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DOKUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sakarya Zonu doğusundaki Çamdere (Bayburt) yöresi, Geç Karbonifer-Permiyen çökellerinin yüzeylediği iki lokasyondan biridir. 'Çamdere Ofiyolitik Karışığı' olarak adlandırılan tektono-sedimanter birim, bloklar halinde mermer, kireçtaşı, kumtaşı, bazalt, dolerit, gabro, meta-bazalt, meta-gabro gibi farklı çökelme ve tektonik ortamları karakterize eden litolojiler içermektedir. Meta-bazit ve metamorfize olmamış mafik bloklar olmak üzere iki grup altında toplanan bazik magmatik kayaçlar, jeokimyasal ve Sr, Nd, Pb izotop oranları açısından incelenmişlerdir. Her iki gruba ait kayaçlar bazik-ortaç bir kimyasal bileşime sahiptir (SiO2 = 44.0- 56.6 % ağ.). Mafik bloklara ait örnekler toleyit karakterli, meta-bazitler ise düşük, orta ve yüksek K2O içerikleri ile toleyitten şoşonitiğe kadar giden bir dağılım sergilemektedirler. Meta-bazitler La'dan Eu'ya doğru zenginleşme derecesi gittikçe azalan hafif nadir toprak V element (HNTE) ve yaklaşık yatay konumlu ağır nadir toprak element (ANTE) profilleri gösterirken (LaN/YbN = 4.55 - 29.01), mafik bloklara ait örnekler OOSB'ye paralel ve yataya yakın profiller sunmaktadırlar (LaN/YbN =1.44 - 2.19). Yitimle ilişkili kayaçlarda olduğu gibi, her iki gruba ait kayaçlar büyük iyon yarıçaplı element (BİYE) zenginleşmesi ve negatif Nb-Ta-Ti anomalisi sunarlar. Ancak bu zenginleşme ve anomali derecesi mafiklerde daha zayıf veya nötr olarak gözlenir. Meta-bazitler pozitif ve negatif Pb ve P anomalileri sunarken, mafikler genellikle negatif Pb ve P anomalileri sunarlar. Genellikle düşük MgO (
Özet (Çeviri)
Çamdere (Bayburt) area in the eastern Sakarya Zone is one of the two locations where the Late Carboniferous-Early Permian sedimentary rocks are cropped out. The unit, named the 'Çamdere Ophiolitic Melange' contains blocks of various lithologies, such as marble, limestone, sandstone, basalt, dolerite, gabbro, meta-basalt, meta-gabbro, which characterize distinct sedimentary and tectonic settings. Basic igneous rocks in the unit, which are divided in the two subgroups: meta-basites and unmetamorphized mafites, are investigated in terms of their geochemical features and Sr, Nd, Pb isotope ratios. The rocks of both the groups have a basic-intermediate geochemical composition (SiO2 = 44.0-56.6 wt. %). The samples from the mafic blocks are tholeiite in character, whereas those from the meta-basites with their low, medium and high K2O contents VII display a compositional range from tholeiite to soshonite. The meta-basites show light rare earth elelement (LREE) patterns inclined slightly to the right and almost horizontal heavy rare earth element (HREE) patterns (LaN/YbN = 4.55 - 29.01). As to the mafic rocks, they display mid ocean ridge basalt (MORB)-parallel, flat and slightly LREE enriched patterns (LaN/YbN = 1.44 - 2.19). The samples from both the groups show large ion lithophile element (LILE) enrichments and negative Nb-Ta-Ti anomalies. However, the degrees of enrichments and negative anomalies are weaker in the samples of the unmetamorphosed mafic blocks. The meta-basites show positive and negative Pb and P anomalies, whereas samples from the mafic blocks commonly present negative Pb and P anomalies. In general, the samples have low MgO (