Marder uzay-zamanında kozmik sicim (string) kaynaklı bazı kozmolojik modeller
Some cosmological models with cosmic strings in marder space-time
- Tez No: 259597
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kozmolojik modeller; gözlemler ve deneyler sonucu elde edilen verilerden yola çıkılarak büyük ölçekte homojen kabul edilen uzay-zaman yapılarına dayanmaktadır. Bununla birlikte çoğu çalışmalarda; uzay-zamanın eğriliğini oluşturan kozmik madde dağılımı ideal akışkan olarak varsayılmaktadır. Bu varsayıma dayalı kozmolojik modeller, bazı kozmolojik problemleri açıklamada yetersiz kalmaktadırlar.Bu çalışmada, özellikle evrenin evriminin ilk dönemlerinde oluştuğu düşünülen faz geçişleri sırasında meydana geldiğine inanılan kozmik sicimlerin homojen fakat anizotrop bir evreni tanımlayan ve Marder metriği olarak bilinen Bianchi Tipi I metrik için Einstein alan denklemleri, bu denklemlere çözümler ve çözümlerin fiziksel özellikleri ile birlikte asimptotik davranışları incelenmektedir. Çözümlerde, uzay-zamanın eğrilik kaynağı olarak, 1-boyutlu nesneler olarak ta ifade edilen kozmik sicime ait enerji momentum tensörü kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cosmological models have been constructed by adopting observed universe as homogeneous and isotropy at the global scale. However, in many study, matter has been assumed as a perfect fluid. But, some problems can not be exactly explained by these adoptions.In this study, exact solutions of Einstein?s field equations are obtained for Bianchi Type I, homogeneous but anisotropy and known as a Marder metric, filled with string fluid existing from cosmic string which occurred during the phase transition at the very early stages of the universe. Also, physical and asymptotic behavior of these solutions have been studied.In the obtained solutions, the energy-momentum tensor is used for the cosmic string fluid, 1-dimentional objects, as curvature source of the space-time.