3b yazıcının mks sbase v 1.3 kullanılarak internet üzerinden kontrolünün incelenmesi
Investigation of 3d printer by using mks sbase v 1.3 terms of control on the internet
  1. Tez No: 467808
  2. Yazar: ESER ÖZENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ALPER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
3B yazıcılar yaklaşık on yıldır üretim piyasasında adından sıkça söz ettiren üretim makineleridir. Katı modelleme alanında gerçekten çığır açacak bir teknolojiye sahiptirler. Bu teknoloji insanın hayal ettiğini dakikalar içinde somut biçimde gerçekleştirmesine olağan sağlamaktadır. Çağımızın teknolojisiyle birlikte 3B yazıcılar da gün geçtikçe büyük bir gelişim kaydetti ve ilerleyen zamanda katı modelleme teknolojisinin vazgeçilmez bir elemanı olacaklarının sinyallerini vermeye başladılar. İlk zamanlar küçük parçaların üretimiyle başlayan bu teknoloji şimdilerde ev, araba gibi devasa yapıların ortaya konmasında rol oynamaktadır. Bu tez çalışmamızda 3B yazıcının yapımı incelendi, 3B yazıcının oluşumu gerçekleştirildi. Bu 3B yazıcı yapılırken seri bağlantı sistemine ek olarak internet üzerinden bağlantı yapmasını sağlayacak donanımlarda eklendi. Bu bağlantının sağlanması için özel bir 3B yazıcı kartı olan MKS SBASE V 1.3 kontrol kartı kullanıldı. Bu kontrol kartı direk olarak modemin LAN girişine ağ kablosu ile bağlantılı olup 3B yazıcının internet üzerinden kontrolünün sağlanmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
3D printers are production machines that have been frequently mentioned in the production market for about ten years. They have a truly groundbreaking technology in the field of solid modeling. This technology makes it possible for people to materialize in concrete ways for the minute they imagine. With using this technology, 3D printers have made great strides and have begun to signal that they will become an indispensable element of solid modeling technology. This technology, which started in the early days with the production of small parts, now plays a role in the creation of huge structures such as houses and cars. In this thesis study, the construction of the 3D printer was examined and the formation of the 3D printer was realized. In addition to the serial connection system, this 3D printer has been added to the hardware that will allow connection over the internet. A dedicated 3D printer card, the MKS SBASE V 1.3 control card, was used to provide this link. This control card is directly connected to the LAN input of the modem LAN and allows the 3D printer to be controlled over the internet.