Bir iplik üretim tesisinde nitelik seçimi ve sınıflandırma ile iplik kalitesinin belirlenmesi
Determining the yarn quality by feature selection and classification in a yarn production facility
- Tez No: 467809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ZARİF TAPKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz bilgisayar teknolojisi hızla ilerlemekte ve bilgisayarların hafıza kapasiteleri her geçen gün artmaktadır. Bilgisayarların hafıza kapasitelerinin artmasıyla birlikte bilgi kaydı yapılan alanların sayısı da artmaktadır ve bu sayede veriye ulaşmanın kolaylaştığı görülmektedir. Bilgisayar teknolojisi ile kaydı yapılan ve üretilen veriler tek başlarına bir anlam ifade etmemektedir. Bu veriler belli bir amaç doğrultusunda işlendiği zaman bir anlam ifade etmeye başlamaktadır. Bu ham veriyi bilgiye veya anlamlı hale dönüştürme işlemleri veri madenciliği ile yapılabilmektedir. Bu çalışmada veri madenciliği tüm detayları ile incelenip veri madenciliği süreci, modelleri açıklanmış ve bir iplik üretim tesisinde iplik kalitesinin değişmesine sebep olabilecek faktörler belirlenmiştir. Faktörlerin önem sıraları Taguchi yöntemi ile belirlenmiştir. İplik kalitesini etkileyen faktör sayısının fazla olması sebebiyle nitelik seçimi ve sınıflandırma yöntemleri kullanılarak kural oluşturulmuştur. Sınıflandırma işlemi için Weka 3.8.1 ve MT-VeMa 1.0 paket programları kullanılmıştır. Kurallar, kaliteli iplik üretimi için işletmeye yol gösterici olmuştur. Bu çalışma ile veri madenciliği uygulamalarının, bir tekstil şirketinde gerçek verilerle nasıl sonuca ulaştığı gösterilmiş ve ilgili sürece katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today's computer technology is advancing rapidly and computers memory capacity is increasing everyday. The number of the fields which are storing information is increasing with the increasing of computers information storage capacity and therefore the facilitator of attaining data. Data which are produced by computers are worthless alone because they are meaningless. These data become meaningful when they are processed for an aim. Changing this raw data to information and to significant state is possible with data mining. In this study data mining's all of details are researched, data mining's process, models are explained and the factors of the yarn quality caused change are designated in yarn manufacturing plant. Factors order of importance is determined with Taguchi method. Hence the yarn quality is effected from number of factors is much, while qualification election and classification method are used, the rule is created. Weka 3.8.1 and MT-VeMa 1.0 package programs are used for classification method. The rules is a guided to the plant for produced quality yarn. With this study, how data mining's practises are reached the result, is showed with real datas in the textile company and concerning this process are contributed.