Metil 2 amino 5 bromobenzoat molekülünün yapısının titreşim spektroskopisi yöntemiyle deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Analysing the structure of metil 2 amino 5 bromobenzoat molecule theoretically and experimentally with the vibrational spectroscopy method
  1. Tez No: 467810
  2. Yazar: ELİF KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM TÜRKTEKİN ÇELİKESİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında Metil 2 Amino 5 Bromobenzoat molekülünün fiziksel ve kimyasal yapısı deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Bu amaçla Metil 2 Amino 5 Bromobenzoat molekülünün moleküler yapısı, moleküler titreşim spektroskopisi, Raman ve IR Spektroskopi metotları ile araştırılmıştır. Molekülün Natural Bond Orbital (NBO) analizi bir simülasyon yazılımı olan Gaussian 09 programı kullanılarak 6-311++G(d,p) baz setinde yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ile yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda Metil 2 Amino 5 Bromobenzoat molekülünün en uygun geometrik parametreleri, kartezyen koordinatları ve korelasyon grafiği, bağ uzunlukları, bağ açıları, titreşim frekansları, HOMO (Highest Occupied Molecular Orbital) ve LUMO (Lowest Occupied Molecular Orbital) enerji düzeyleri ve molekülünün imaj analizi elde edilmiştir. Sonuç olarak teorik ve deneysel sonuçların karşılaştırılması yapılmış ve karşılaştırma sonuçlarının iyi bir uyum içinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the physical structure and chemical properties of Metil 2 Amino 5 Bromobenzoat molecule have been analyzed experimentally and theoretically. For this purpose, Metil 2 Amino 5 Bromobenzoat compound's molecular structure, molecular vibrational spectroscopy, Raman and IR spectrums have been researched experimentally and theoretically. Gaussian 09, which is a simulation software has tested the molecule's natural bond orbital (NBO) analysis using density functional theory (DFT) in 6-311++G(d.p) base set with Gaussian 09 programme. As a result of this study, the most appropriate geometrical parameters of Metil 2 Amino 5 Bromobenzoat molecule, correlation graphic, bond length, bond angles, vibration frequency, energy levels and shapes of HOMO (Highest Occupied Molecular Orbital) and LUMO (Lowest Occupied Molecular Orbital) orbitals have been obtained. Consequently, theoretical and experimental results have been compared and it has been observed that the results of the comparison are compatible.