İzmir İli ve çevresindeki tütün fideliklerinde görülen çökerten hastalığına neden olan etmenler ve kimyasal savaşımı
- Tez No: 46783
- Danışmanlar: PROF.DR. NAFİZ DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ABSTRAKT Izmir ili ve çevresindeki tütün fideliklerinde çökerten etmeni olarak Rhizoctonla spp., Fusarium spp., Pvthium spp., Alternaria spp., ve Sclerotinia spp. saptanmıştır. İzolatların tamamı patojenisite testi sonucunda belirli oranlarda hastalık oluşturmuştur. in vitro koşullarında Rhizoctonia spp. ve Fusarium spp. izolatlarına pencycuron+captan, Pvthium spp. ve Alternaria spp. izolatlarına thiram ve Sclerotinia spp. izolatlarıns iprodione en etkili fungisid olarak gösterilmiştir. Saksı koşullarına göre ise fosetil-Al+iprodione karışımının önerilen dozunun en etkili sonucu verdimi görülmektedir. ABSTRACT At tobacco seedlings in the seed-beds of Izmir province and nearby, it is established that Rhizoctonia spp., Fusarium spp., Pvthium spp., Alternaria spp. and Sclerotinia spp. are the pathogens that cause the diseases. At the end of the pathogenicity tests, all the isolates causes the disease at some degree. At in vitro conditions, pencycuron+captan to Rhizoctonia spp. and Fusarium spp. isolates, thiram to Pvthium spp. and Alternaria spp. isolates and iprodione to Sclerotinia spp. izolates are shown as the most effective fungicides. It is seen that the suggested dose of phosetyl-al+iprodione mixture gave the best result according to the flower-pot conditions.
Özet (Çeviri)