Cdse/cds kuantum nokta yapısının optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical properties of cdse/cds quantum dot structure
  1. Tez No: 467820
  2. Yazar: HATİCE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, çekirdek/kabuk/kuyu/kabuk şeklindeki çok tabakalı bir küresel kuantum noktasının, band içi optik özellikleri araştırılmıştır. İlk olarak, safsızlığın varlığında ve yokluğunda, bu yapıya ait enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları hesaplanmıştır. Bunun için, Schrödinger dalga denklemi, sonlu sınırlandırma potansiyelinde ve etkin kütle yaklaşımında, shooting metodu ile tamamen sayısal olarak çözülmüştür. Elde edilen enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları kullanılarak band içi seviyeler arası optik soğurma katsayıları ve osilatör şiddetleri farklı tabaka kalınlıklarında hesaplanmıştır. Sonuçlar, tabaka kalınlıklarının ve çekirdek yarıçapının fonksiyonu olarak ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş ve fiziksel yorumları yapılmıştır. Optik özelliklerin, tabaka kalınlıklarına sıkı bir şekilde bağlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the inter-sublevel optical properties of a core/shell/well/shell multi-layered spherical quantum dot have been investigated. First, the energy eigenvalues and the wave functions of this structure have been calculated for cases with and without the impurity. In order to determine the energy eigenvalues and the corresponding wave functions, the Schrödinger wave equation has been numerically solved by using the shooting method in the effective mass approximation for a finite confining potential.The inter-sublevel optical absorption coefficients and the oscillator strengths for different layer thicknesses have been examined by using the computed energies and the wave functions. The results have been analyzed in detail as a function of the layer thicknesses and of the core radii, and their physical reasons have been interpreted. It has been found that the optical properties are strongly dependent on the layer thicknesses.