Türkiye'deki orta öğretim giriş sınavları (OKS, SBS, TEOG) ile TIMSS sınav sorularının (biyoloji) öğrenci başarıları düzeyinde karşılaştırılması
Student achievements levels is comparison between of secondary school entrance exams (OKS, SBS, TEOG) with TIMSS exam questions (biology) in Turkey
- Tez No: 390379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE SERAP AVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Öğrenci başarılarının değerlendirildiği Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) ile Ortaöğretime Geçiş Sınavları (OÖGS) biyoloji sorularının karşılaştırıldığı bu çalışmada, Türk öğrencilerin ulusal ve uluslar arası sınavlarda gösterdikleri başarı düzeyinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. TIMSS sınavı 2007 ve 2011 yıllarına ait uygulamaları ve ülkemizde uygulanan OÖGS sınavlarının son on yılı ele alınmıştır. Araştırma nicel bir çalışma özelliği taşımaktadır. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçe merkezlerinde eğitim gören 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu, evren içerisinden rastgele seçilen 9 Ortaokul'da eğitim gören 1332 sekizinci sınıf öğrencisidir. Veri toplama aracı olarak, TIMSS 2007 ve TIMSS 2011 ile Ortaöğretime Geçiş Sınavları (OÖGS)'nda 2005-2014 yılları arası uygulanmış olan OKS, SBS TEOG sınavları fen konuları içerisinden biyoloji soruları seçilerek hazırlanan kitapçıklar kullanılmıştır. Verilerin analizi ve yorumlanması SPSS 15.0 Paket Analiz Programı kullanılarak yapılmıştır. Hazırlanan kitapçıklara öğrencilerin verdikleri cevaplar; frekans, yüzde, t-testi ve çoklu regresyon gibi istatistiksel işlemler kullanılması ile elde edilen bulgular çizelgelerle açıklanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, TIMSS sınavlarında öğrencilerin OÖGS sınavlarından daha yüksek başarı elde ettikleri görülmüştür. TIMSS sınavları arasında TIMSS 2007 sınavında başarı, TIMSS 2011 sınavına göre daha yüksek çıkmıştır. OÖGS sınavları içerisinde öğrencileri en yüksek başarıyı SBS 2011 sınavında göstermişlerdir. Öğrencilerin en fazla zorlandıkları OKS 2005 yılına ait sınav soruları olmuştur. Öğrencilerin fen alanı (biyoloji) başarı düzeyi seviyeleri ulusal ve uluslar arası sınavlarda farklılık göstermektedir. Türkiye'nin ulusal ve uluslar arası fen başarısının düşük olması, bu sınavların birlikte uygulanarak kıyaslanması açısından önemlidir. Ülke olarak Fen'e karşı başarısızlık nedenlerimizi görebilme adına benzer çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Biology questions is compared the evaluation of student achievement as Trends in International Mathematics and Science Study with Secondary Educatıon Entrance Exams. This study aims to compare Turkish students' level of achievement in the field of science (biology) with the evaluation studies in the national and international area. Of the 2007 and 2011 TIMSS exam applications and the last decade of the applied test OÖGS our country were discussed. Research has a quantitative study feature. The sample is consisted of 8th grade students who are training in the province of Dulkadiroğlu and Onikişubat in city of Kahramanmaras in the 2014-2015 school year. Sample group is 1332 students who are picked among 9 school within population randomly. Data collection tool used, questionnaire was prepared by selecting the TIMSS 2007 and TIMSS 2011 questions related to biology and science subjects and the biology questions in the field of science from the Secondary Entrance Exams (OÖGS) OKS, SBS, TEOG which carried out between 2005-2014 years. The data analyse were performed by using SPSS 15.0 packet analysis programme. The answers given by the students related to their science (biology) success is analysed by using frequency, percentage, t-test and multiple regression and findings are explained and interpreted with charts. According to the research results, it is found that the students in the TIMSS exam get more accomplishment than OÖGS examination. When we look at in TIMSS exams, accomplishment TIMSS 2007 exam is higher than the TIMSS 2011 exam. Students have showed the highest success in the year of 2011 SBS exam, among OÖGS exam. The students had most difficulty in OKS exam for the year 2005. Students' level of success about the science space (biology) vary in the national and international exams. The students who is training in Turkey, success in the science is low in the national and international area. So, it is important to compare these exams by carying out together. It is thought that, there is need similir studies on the behalf of understood our failure reason against the science as the country.