Çağdaş İtalyan Mobilyası ve tasarımcıları
Contemporary İtalian furniture and designers
  1. Tez No: 467879
  2. Yazar: FATMA GÜL ORUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURAK TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, mobilya tarihi genel olarak ele alınmış İtalyan mobilya tasarımının günümüze kadar olan süreçte mobilya tasarımlarına olan etkileri değerlendirilmiştir. İlk çağlardan günümüze kadar olan bu süreçte mobilya tasarımında yaşanan gelişmeler değerlendirilerek çağdaş İtalyan tasarımının etkisi araştırılmıştır. Mobilya tarihi ve İtalyan mobilya tasarımı yaklaşımından hareketle mobilya tasarımın kriterleri oluşturulmuş, sınıflandırılmış ve örneklendirilmiştir. İtalyan mobilyasının geçirdiği dönemler fiziksel bakımdan, estetik bakımdan, üretim bakımından, kullanım bakımından ve mekansal bakımdan ele alınmıştır. Mobilyada çağdaş endüstrinin ve malzemenin önemine vurgu yapılmış eski ve yeni teknolojiler araştırılıp günümüze yansımaları değerlendirilmiştir. Bu araştırma boyunca dünya çapında birçok kez ödül almış, uluslararası müzelerce kabul görmüş ve mobilya tasarımı duayenleri haline gelmiş, İtalya'da mimar tasarımcı kimlikleri ile ortaya çıkmış çağdaş İtalyan tasarımcılar ve yapıtlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, furniture history is analyzed in general influences of Italian furniture design on furniture design in the period up to the present day are evaluated. Since the early ages the influence of modern Italian design are researched by evaluating developments in furniture design. Starting from the history of furniture and Italian furniture design approach furniture design criterias are formed, classified and examplified. The periods of Italian furniture passed cape up physical, aesthetically in respect to production in respect to usage and spatially. The significance of furniture modern industry and material emphasised. Old and new technologies are research and evaluated the reflections of modern-day. Through the research several times be awarded all around the world be approved by international museum and become furniture design doyen modern Italian designers who arised with architect design identity in Italy and their work are refered.