A model proposal for sustainable project management
Sürdürülebilir proje yönetimi için bir model önerisi
- Tez No: 467878
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanların ihtiyaçlarından kaynaklanan eylemler, zaman geçtikçe daha karmaşık ve lüks bir şekilde değişmiştir. Bu eylemlerin uygulanmasına yardımcı olacak projeler de daha karmaşık bir şekilde yürütülmüştür. Sonuç olarak, insanların değişen ihtiyaçları ile değişen zaman, onları, farklı bir yoldan gelişmesi gereken proje yönetim sistemine yönlendiren ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel kaynakları tüketmeye yöneltmiştir. Günümüzdeki tartışmalar sürdürülebilirlik üzerine olduğundan, insanların sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını buna göre karşılamak için proje yönetim sistemi geliştirilmelidir. Yöneticiler projelerin geleceklerini sürdürülebilir kılmaktan kaçınmamalı ve proje kapanışından ziyade geleceğini düşünmelidirler. Bu düşünce bu çalışmanın amacına önderlik etmekte olup, bu çalışma sürdürülebilir bir proje yönetim sisteminin proje yöneticileri için rehber olmasını önermektir. Bu modeli önermek için, öncelikle, proje yönetimi kavramları, sürdürülebilirlikle ilgili genel kavramlar ve sürdürülebilir proje yönetimi ile ilgili literatür araştırmaları bu çalışmaya dahil edilmiştir. Ardından, inşaat alanında uygulanan uygulamaları anlamak için seçilen sürdürülebilir projelerin yöneticileri ile görüşme yapılarak Türkiye'deki mevcut sürdürülebilir yönetim yaklaşımları üzerine araştırmalara yer verilmiştir. Son olarak, geleneksel kavramları ve sürdürülebilir proje yönetim sistemi kavramlarını analiz ettikten ve karşılaştırdıktan sonra sürdürülebilir proje yönetim sistemi için bir model önerilmektedir. Sürdürülebilir projeler için, nihai kapatma yerine binaların, ürünlerin ve hizmetlerin güçlendirilmesini, yeniden kullanımı ve / veya işlevsel olarak değiştirilmesini teşvik etmeyi öneren sistem ve aşamaları anlatılmıştır. Önerilen model projenin sürdürülebilirliğini amaçladığından, model periyodik olarak kendisini kontrol etmeli ve mevcut ekonomik, sosyal, siyasi ve çevresel koşulları analiz etmeli ve kentsel ölçekli projeyle olan bağlantısını kaybetmeden, bu koşullara göre kapanıştan ziyade sürdürülebilirliği sağlamak için gerekli önlemlerin alınmasını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Actions caused by people's needs have changed to more complex and luxurious way as time passes by. Projects to help for implementing these actions have been conducted in a more comprehensive way as well. As a result, the changing time with changing needs of people has also led them to consume economic, social, cultural, and environmental resources which directs project management system that has to evolve to a different way. Since today's matter of debate is sustainability, project management system must be evolved to meet the sustainability needs of people accordingly. Managers must not avoid the future of projects to make them sustainable, and think about it rather than close-out. This thought leads aim of this study that is to propose a sustainable project management system to be a guide for project managers. To propose this model, first of all, literature research on project management concepts, general concepts of sustainability, and sustainable project management are included in this study. Then, investigation on current sustainable management approaches in Turkey is included by interviewing with managers of selected sustainable projects to understand the applications in construction field. Finally, a model for sustainable project management system is proposed after analyzing and comparing traditional concepts and sustainable concepts of project management system. For sustainable projects, the proposed system and its phases are described which encourages reinforcement, reusing and/or functional changing of the buildings, products and services instead of final close-out. Since the proposed model aims sustainability of the project, the model must control itself periodically and analyze the current economic, social, political and environmental circumstances, and take action accordingly without losing connection with the urban scale project in order to sustain it rather than a close-out.