Planlamada katılım ve bir ilgi grubu olarak şehir plancıları odası
Participation in planning and chamber of urban planners as an interest group of planning process
  1. Tez No: 467884
  2. Yazar: AKİF BURAK ATLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yerleşmeler tarihi boyunca deneyimlenen şehircilik, Sanayi Devrimi'nden sonra modernizm akımının etkisiyle akılcı araçlarla birleşerek planlama bilimine evrilmiş; 20. Yüzyıl boyunca değişen yaklaşımlar çerçevesinde arayışını sürdürmüştür. Postmodernizm ile birlikte öne çıkan katılım kavramı, planlamanın en çok tartışılan yapı taşlarından biri haline gelmiş; planlama disiplininde yeni yaklaşımları doğurmuştur. Modernizm ve postmodernizm süreçlerinde araçsallaşan demokrasi geleneği, planlamada iletişimin önemi açısından temas edilmesi gerekli bir diğer çerçeveyi oluşturmaktadır. Bu çalışmada katılım kavramının bir araç, bir yöntem ve bir amaç olarak farklı biçimlerde planlamayla ilişkisi irdelenmiş; iletişim kanallarını ve dolayısıyla planlamada iletişimsel aklı besleyen demokrasi kavramı üzerine tartışılmış ve meslek örgütü özelliği sebebiyle planlama süreçlerinin doğal bir“ilgi grubu”olarak nitelendirebileceğimiz Şehir Plancıları Odası'nın katılımcı planlama deneyimi ele alınmıştır. Çalışma kapsamında 2010-2016 yılları arasına denk gelen Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nin XI., XII. ve XIII. çalışma dönemlerindeki faaliyetleri incelenmiş, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nin katılım deneyimi diğer ilgi gruplarıyla ilişkisi üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma, planlamanın yetkili kurumları ile ilgili meslek odasının kurduğu iletişim düzeyini katılım kavramı üzerinden ortaya koyarak, elde edilen çıkarımlarla daha verimli bir yaklaşım geliştirilmesine dair öneriler getirmeyi ve ideal katılım düzeyine ve planlama sürecine ulaşmada katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The urbanism has been experienced throughout the history of settlements evolved into the science of planning by combining with rational tools through the influence of modernism after the Industrial Revolution. Throughout the twentieth century, planning discipline continued his search within the framework of changing approaches. The concept of participation, which stands out with postmodernism, has become one of the most discussed tools of planning; led to new approaches in planning discipline. The tradition of democracy that has become instrumental in the processes of modernism and postmodernism constitutes another framework that needs to be touched in terms of the importance of communication in planning. In this study, the concept of participation has been examined as a tool, a method or a as an aim. We discussed the participatory planning experience of the Chamber of Urban Planners, which obtained as a natural“interest group”of planning processes due to the communication channels and consequently the concept of communicative mind-feeding democracy in planning and because of the professional organization nature. Within the scope of the study, the Chamber of Urban Planners' Istanbul Branches activities were examined and the participation experience of the Chamber of Urban Planners Istanbul Branch was evaluated in relation to other interest groups, between the years 2010-2016. The thesis aims to provide suggestions for developing a more productive approach for participation practises, better professional communication level which established by the chamber and the planning authority with the concept of participation.