Türkiye'deki özel alışveriş kulüplerinin arama motorlarında etkin sıralanması
Search engine optimization for effective ranking of private shopping clubs in Turkey
  1. Tez No: 467885
  2. Yazar: SEDA TÜREÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde e-ticaret dünyasında yaşanan rekabeti temelinden etkileyen kavram, iletişim teknolojileri aracılığıyla yapılan sanal ortam çalışmalarıdır. Sanal ortam rekabetinde başarılı olmak için öncelikle hedef kitleye doğru içeriği anlık olarak sunabilmek ve hedef kitlenin karşısına ilk sıralarda çıkabilmek gerekmektedir. Bunun için iki adımlı bir optimizasyon söz konusudur. İlki, ilintili verinin optimizasyonu iken, ikincisi arama motorlarına yönelik optimizasyon çalışmalardır. İlk optimizasyon adımı, günümüzde kullanımı giderek artan,“aggregator web site”modelidir. Bu model, benzer içeriğe sahip web sitelerini“toplama-bir araya getirme”mantığı altında çalışmaktadır. Bu yapıda, kullanıcının siteler arası geçişte harcayacağı zaman azaltılarak, tek bir site üzerinden tüm içeriğe erişimi sağlanmaktadır. İkinci optimizasyon adımı, arama motorları üzerinden ilerlemektedir. İnternet sayfalarının hızlı artışından dolayı, arama motorları, milyarlarca sayfayı, hedef kullanıcının girdiği arama sorgusunu baz alarak sıralama ve en alakalı sayfaları sunma gibi kompleks görevlere sahiptir. Arama motorları, son kullanıcı ile aranan bilgiler arasında önemli bir bağ haline gelmiştir. Bu nedenle, herhangi bir web sitesinin başarısı için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) teknikleri uygulanmaktadır. Bu çalışma, ilk etapta, bir“toplama-bir araya getirme”web sitesinin kurulumu ile başlamaktadır. Ardından, belirlenen arama motoru optimizasyonu tekniklerinin, yeni web sitesinde, kurulumdan geliştirme aşamasına ve sitenin yayına girdikten sonraki süreçte uygulanmasını açıklamaktadır. Optimizasyon çalışmalarında, e-ticaret iş modellerinden biri olan özel alışveriş kulüpleri baz alınmıştır. Yapılan çalışma neticesinde web sayfalarının, arama motorları içerisinde nasıl optimize edildiği ortaya çıkartılmış olacaktır. Arama motoru optimizasyonu ve toplama-bir araya getirme web sitesi mantığı, yeni iletişim teknolojileri boyutuyla teorik olarak ele alınmakta ve bir veri optimizasyonu yöntemi olarak tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of the e-commerce competition, that takes place today, is the virtual activities through new communication technologies. In the virtual competition that plays a role in creative strategies, being successful involves offering the right product to the target audience and being listed among the top. This consists of a two-stepped optimization. The first one is the optimization of the target data and the second is the optimization studies for the search engines. The first optimization step is the increasingly popular“aggregator web site”model. This model works under the principle of gathering and distributing content of web sites with similar content to suit audience's needs. This structure allows the user to access all content via a single site, reducing the time spent by the user in transit between web sites. The second optimization step is performed on search engines. Due to the exponential growth of the Internet in recent years, search engines have the complex task of sorting through billions of pages and displaying only the most relevant pages for the submitted search query. Search engines have become an essential link between people and the information they seek online. For this reason, search engine optimization techniques should be applied for the success of web sites. This study, in the first place begins with the establishment of an aggregator web site. Then, describes the application of selected Search Engine Optimization (SEO) techniques to a newly created website throughout the entire website, from inception, through development and finally to launch and optimization of the site. The aim of this study is to analyze e-commerce concept in terms of the optimization of search engines. In the light of the research results, the web pages optimized in the search engines are expected to be revealed. Search engine optimization and aggregator website logic was theoretically addressed as new communication technologies and they were introduced as a data optimization method.