Ortaokul öğrencilerinin ve fen bilimleri öğretmenlerinin eğitsel oyunlarla fen öğretimine yönelik görüşleri
Views of secondary school students and science teachers on science teaching through educational games
  1. Tez No: 1018764
  2. Yazar: EMİNE SEVMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul kademesinde öğrenim gören 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile fen bilimleri öğretmenlerinin, fen öğretiminde eğitsel oyun kullanımına ilişkin görüşlerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından çoklu durum çalışması (multiple case study) deseni ile yürütülmüş; her sınıf düzeyi ve öğretmen grubu ayrı bir durum olarak ele alınmıştır. Çalışma grubunu, maksimum çeşitlilik örneklemesi yöntemiyle belirlenen toplam 60 ortaokul öğrencisi ve 15 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve kapsam geçerliği sağlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, tümevarımcı içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, eğitsel oyunların öğrencilerin öğrenme süreçlerine çok boyutlu katkılar sunduğunu ortaya koymaktadır. Buna göre eğitsel oyunların, öğrencilerin kavramsal anlama düzeylerini artırdığı, öğrenmenin kalıcılığını desteklediği ve soyut fen kavramlarının somutlaştırılmasına katkı sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca eğitsel oyunların öğrencilerin derse yönelik ilgi, motivasyon ve katılım düzeylerini artırarak öğrenme sürecini daha etkili ve anlamlı hâle getirdiği görülmüştür. Bununla birlikte bazı öğrenciler ve öğretmenler tarafından zaman yönetimi, oyun–kazanım uyumu ve uygulama sürecine ilişkin sınırlılıklar da dile getirilmiştir. Sınıf düzeylerine göre yapılan karşılaştırmalarda, alt sınıf öğrencilerinin eğitsel oyunları daha çok eğlence ve duyuşsal boyutlarıyla değerlendirdiği; üst sınıf öğrencilerinin ise oyunların bilişsel katkıları, kavramsal öğrenme ve kalıcılık üzerindeki etkilerine daha fazla vurgu yaptığı belirlenmiştir. Öğretmen görüşleri ise eğitsel oyunların etkili bir öğretim aracı olduğunu desteklemekle birlikte, uygulama sürecinde pedagojik planlama ve zaman yönetiminin önemine işaret etmektedir. Araştırma sonuçlarının, fen bilimleri öğretiminde oyun temelli öğrenme yaklaşımlarının müfredatla bütünleştirilmesine ve öğretmen eğitim programlarının geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the views of 5th, 6th, 7th, and 8th grade secondary school students and science teachers regarding the use of educational games in science teaching. The study was conducted using a qualitative multiple case study design, in which each grade level and the teacher group were considered as separate cases. The study group consisted of 60 secondary school students and 15 science teachers selected through maximum variation sampling. Data were collected using semi-structured interview forms developed by the researchers and validated in terms of content validity. The data were analyzed through inductive content analysis. The findings revealed that educational games provide multidimensional contributions to students' learning processes. Specifically, educational games were found to enhance students' conceptual understanding, support knowledge retention, and facilitate the concretization of abstract scientific concepts. In addition, educational games increased students' interest, motivation, and active participation in the lesson, making the learning process more effective and meaningful. However, some students and teachers also reported certain limitations, such as time management issues, alignment between games and learning objectives, and challenges in implementation. Comparative analysis across grade levels indicated that lower-grade students tended to evaluate educational games mainly in terms of enjoyment and affective aspects, whereas upper-grade students emphasized their cognitive contributions, particularly in terms of conceptual learning and retention. Teacher perspectives supported the effectiveness of educational games as an instructional tool, while also highlighting the importance of pedagogical planning and time management during implementation. The findings of this study are expected to contribute to the integration of game-based learning approaches into science curricula and to the development of teacher education programs.