Vücut hareketlerinin giysi özellikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 46789
  2. Yazar: BELGİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ÇETİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Giysinin kullanıcı tarafından değerlendirilişinde ilk etapta renk, desen ve kumaş ön planda ise de giysi denemesinde kullanım açısından vücuda uyum ve hareket serbestliği vermesi önem kazanmaktadır. Hareket serbestliğini engelleyen bir giysi kötü uyumlu ifadesiyle de açıklanabilir. Giysi oluşturmada kullanılan vücut ölçüleri ile temel kalıp hazırlama metodları vücudun hareketsiz halini içermektedir ve genellikle vücut hareketleri ile ilgili bir detay sözkonusu değildir. Oysaki insan vücudu sürekli hareket halindedir ve insan derisi hareketle gerektiği kadar gerilme, daha sonra eski haline dönme gibi olağan üstü bir esneme kabiliyetine sahiptir. Giysiden kullanım sırasında bu özelliğe uyum sağlaması beklenir. Ancak hareketsiz durmakta olan kişilerden alman ölçülerle oluşturulan kalıptan bu uyum beklenemez. Bu nedenle araştırmada bu düşünce yaklaşımı ile vücut hareketleri ve giysi özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ve etkili faktörler konfeksiyon açısından ele alınmıştır. Temel faktörler; vücut hareketlerinin esneme miktarı, kumaş, dikiş, giysi uyumu, giysi kalıbı olarak belirlenmiştir. İlk aşamada giysi kalıbı hazırlamada kullanılan vücut ölçüleri ile insan vücudu hareket halinde olduğunda giysi tarafından hareketi engelleyebilecek ve sorunlar yaratabilecek vücut hareketleri tesbit edilmiştir. İstatistiksel olarak % 95 güven sınırlan içinde, ölçümlerdeki hata miktarı %1 olduğu durumda, ön çalışma sonucu bulunan standart sapma değerine göre örnek büyüklüğünün 254-311 kişi arasında olmasının yeterliliği hesaplanmıştır. Buna dayanarak araştırmada yetişkin 301 Türk kadım üzerinde belirlenen ölçüm sınırları ölçülmüştür. Kişilerden giysi kalıbı hazırlamada kullanılan temel ve yardımcı ölçüler ile birlikte 32 adet genel bilgi ölçüsü ve 46 adet hareket ölçüsü olmak üzere 78 farklı ölçü almak kaydıyla toplam 23478 ölçü alınmıştır. Hareket ölçülerinden hesaplanarak bulunan 33 adet vücut hareketlerinin esneme oranlan ile birlikte toplam 33411 adet veri, istatistiksel analiz metodları ile, konfeksiyonda giysilerin üretildikleri beden numaralarına ve ayrıca kabul edilen vücut tiplemesine göre değerlendirilmiştir. Vücut hareketsiz halde iken elde edilen ölçüm değerleri ile hareketgerçekleştiğinde ortaya çıkan sonuçlar arasındaki ilişkiler ve ayrıca kalıp hazırlamada kullanılan (araştırmada temel ölçüler, yardımcı ölçüler adı altında açıklanan) ölçülerle, vücut hareket halinde iken ortaya çıkan vücut derisi esneme oranlan arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. îkinci aşamada giysi için vücut hareketleri ve konfeksiyon açısından önemli olan dikiş sıyrılma ve kopma ölçümleri yapılmıştır. Bilindiği gibi giysi dikişleri; vücut bereketlerinin zorlaması ile sökülmekte yada patlamaktadır. Bu sınır değerlerin belirlenmesi amacıyla piyasada kullanılan kumaş çeşitleri hammadde, gramaj ve kullanım alanlarına dikkat edilerek 24 değişik kumaştan oluşan bir kumaş örneği grubu oluşturulmuştur. Kumaşlar dikiş sıyrılma testleri standardına uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Testlerde atkı, çözgü ve verev (diyagonal) yönde olmak üzere 432 adet numune ile tek bir tip kumaş için 7 farklı dikiş çeşidi ve 5 farklı dikim yönünde hazırlanan 210 adet numune kullanılmıştır. Üçüncü aşamada, önceki iki aşama sonuçlan; birarada değerlendirilerek konfeksiyon ve modanın atardamarını oluşturan giysi kalıplan üzerinde yorumlanmışlardır. Kişiler üzerinden alınan tüm vücut hareket ölçülerinin etkilerini giysi kalıplarına yansıtmada üst beden ve pantalon temel kalıplan seçilmiştir. Hareketlerin gerçekleşmesi için gerekli minimum ekleme miktarları ve yöntemleri üzerinde çalışılmış, önerilen giysi kalıplarıyla dikilen giysiler kişilere denettirilerek pratikliğe uygunluğu kontrol edilmiştir. Böylece vücut hareketlerinin giysi tararından engellenmeden gerçekleştirilmesini sağlayacak 'hareket paylan1 ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
153 SUMMARY Even thought, firstly client look for colour, pattern and fabric, when the client try clothes on they care more about harmony, comfort and the freedom of movement. The cloth that doesn't give the freedom of movement could be described discordant. The body measurement and basic method for making pattern doesn't take the body movements and generally there is no detail for body movements. But human body is always about to move and stretches. So clothes are expected to have some stretch for the comfort. But the clothes, sizes of which were taken on a motionless body are not expected to give the comfort. Because of this reason the relations between the body movements and the cloth characteristics are examined and the effectual factors about the ready-made cloth are taken. Basic factors are set as the amount of stretches during body movement, fabric, stitch, harmony of cloth, pattern. As a first step for making pattern, body measurements and body movements that may cause to limit to the dressed body in action are found out. Statistically, in %95 trust when the mistake percentage is %1, by making the first study according to the standard deviation, the group of samples should be in between 254-3 1 1 persons. So that the measuring limits are measured on 301 adult Turkish Women in this research. 32 General sizes, including basic and supplementary sizes used in pattern preparation; and 46 movement sizes have been taken from these people totaling to 78 different measures, so 23478 measures were taken. Totally 3341 1 data including stretching rations of body measurements, were evaluated by statistical analysis methods according to cloth sizes and accepted body types. The relations between the measurement values taken while the body is motionless and values taken when it starts to move are stated. Besides this, relations between sizes used in pattern preparation (basic sizes, supplementary sizes) and stretching ratios of body skin when the body starts to move are also defined.154 In the second step, measurements of skinning and breaking which are very important for ready made garment are calculated. As well known, the stitches unravel or break if forced by the body movements. To determine these border values, a fabric sample group was formed from the 24 different fabrics in the market paying attention to the raw material, weight and usage area. The fabrics were prepared in accordance with the standards of the skin test, 432 samples of weft, warp and diagonal ways; and 210 samples in different stitch types and 5 different sewing directions of one kind of fabric sample were used. In the final step, the results of previous two steps were evaluated together, and interpretation was made on patterns that forms the artery of apparel and fashion. To reflect the body movement measurements, on the pattern body top and trousers were taken as basic patterns. To enable comfortable body motion, minimum addition and it's methods were studied. The recommended patterns were tried on the people to check the utility. As a result 'movement allowance' that would enable body movements without being restricted by the cloth has been found out.