Vernacular architecture and its applicability in contemporary building design in hot and arid climate: Case study of national park of Mali
Sıcak ve kurak iklimlerdeki çağdaş bina tasarımına geleneksel mimarlık ve onun uygulanabilirliği: Alan çalışması National Park of Mali
- Tez No: 467921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ALAKAVUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Geleneksel mimarlık etkisini kaybetmekte iken, günümüzde modern toplum, kültürel geleneklerle ve tasarım sürecinde kullanıcıların entegrasyon bağlantısını kaybediyor. Bu çalışmada geleneksel mimarlığın sürdürülebililik konsepti açısından, modern mimarlığa uygulanma potansiyeli incelenmiştir. Sıcak ve kurak iklime sahip olan Mali'deki Timbuktu ve Mopti (Djenne ve Bandiagara) bölgelerinde belirlenen geleneksel mimarlık örnekleri incelenerek, bu bölgelerde uzun yıllar boyunca uygulanmış stratejilerin ve bina performansları irdelenmiştir. Çalışmada Bamako'daki kompleks“National Park of Mali”, Mali'nin geleneksel mimarlık yaklaşımları ve prensipleri ve lokal malzeme kullanımı açısından alan çalışması olarak incelenmiştir. Çalışmanın bir sonraki aşamasında National Park hakkında 100 kişi ile anket yapılmıştır. Anket çalışmasıyla geleneksel mimarlık prensiplerinin günümüz mimarlığına entegre edilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
While vernacular architecture is at a state of decline and about to be replaced, modern society nowadays is losing some connection to cultural traditions and integration of users in process of designing. The concept of sustainability in reference to vernacular architecture is reviewed in this thesis which tends to investigate the potential and implementation of this aspect of vernacular architecture in contemporary architecture. So specific examples of vernacular architecture, identified in the regions of Timbuktu and Mopti (Djenne and Bandiagara) from Mali with hot and arid climate, were selected and explored, to understand the strategies adopted in these settlements and their performances over a long period of time. Investigation continues in the region of Bamako with a mixed-use complex“National Park of Mali”as case study and composed of a group of contemporary buildings, connected to either traditional principles or local material, to determine any technique resulting from the Malian vernacular architecture that has been integrated. A survey is done based on a hundred of user's perception who have frequented each this National Park. As will be shown the results of the survey suggest a set of reasons why principles of vernacular architecture should be integrated in the present scenario.