İzmir; Buca'da Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve Sahil çamı (Pinus pinaster Aiton) ağaçlandırmalarının başlangıç performansı
Early performance of Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) and Maritime pine (Pinus pinaster Aiton) afforestations in İzmir-Buca
  1. Tez No: 930473
  2. Yazar: HASAN ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA EŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yarı kurak bölgelerde artan iklim değişikliği etkileri ve özellikle de düzensiz yağış ve yüksek sıcaklıklar, orman restorasyon ve ağaçlandırma çalışmalarını olumsuz etkilemektedir. Akdeniz ülkelerinde çam ağaçlandırmalarının başarısızlığı son yıllarda belirgin bir şekilde artmıştır. Bu ekosistemlerin sürdürülebilirliği ve başarılı ağaçlandırma için uygun tür seçimi kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, İzmir koşullarında ülkemizin ekolojik ve ekonomik öneme sahip iki çam türünün güncel başlangıç ağaçlandırma performansını incelemek ve gelecekteki yarı kurak bölge ağaçlandırma ve orman restorasyon projelerine rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. İzmir'in Buca ilçesindeki 5 numaralı deneme parselinde, kuzey ve güney bakılarda dikilen kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve sahil çamı (Pinus pinaster Aiton) fidanlarının, dikimden bir ve iki yıl sonraki yaşama ve büyüme performansları karşılaştırılmıştır. İki faktörlü ANOVA analizi sonucunda, dikimden iki yıl sonra kızılçam fidanları sahil çamı fidanlarına kıyasla anlamlı bir farkla %72 daha yüksek yaşama oranı sergilemiştir. Bu iki tür çap büyümesi bakımından kuzey ve güney bakılarda farklı davranış sergilemiştir. Kızılçam her iki bakıda benzer bir performans gösterirken sahil çamının performansı güney bakıda anlamlı şekilde düşmüştür (%18). Tür fark etmeksizin, çam fidanları kuzey bakıda anlamlı bir farkla daha iyi tepe gelişmesi yapmıştır. Bu sonuçlar, kuzeyli bakıların güneyli bakılara göre daha iyi toprak nem ekonomisine sahip olduğu bilgisini teyit etmektedir. Ayrıca sonuçlar kızılçamın iklim krizi bağlamında sahil çamına göre kuraklığa daha dayanıklı olduğunu ve yarı kurak bölgeler için daha uygun bir tür olduğunu göstermektedir. Çalışmanın gelecekte farklı orijinlerle farklı alanlarda tekrarlanması ve sonuçların daha uzun süreli izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of climate change on semi-arid regions, characterized by erratic rainfall and elevated temperatures, has had a detrimental effect on forest restoration and afforestation initiatives. The failure of pine plantations in Mediterranean countries has increased significantly in recent years, underscoring the critical importance of suitable tree species selection for the sustainability of these ecosystems and the success of afforestation efforts. This study aims to examine the current initial afforestation performance of two pine species of ecological and economic importance in Turkiye under Izmir conditions and to guide future semi-arid zone afforestation and forest restoration projects. The study compared the survival and growth performance of Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) and maritime pine (Pinus pinaster Aiton) seedlings planted on northern and southern aspects in experimental plot number 5 in Buca district of Izmir, one and two years after planting. The results of a two-factor ANOVA analysis revealed that two years after planting, Turkish red pine seedlings exhibited a 72% higher survival rate, with a significant difference compared to maritime pine seedlings. The diameter growth of the two species differed according to their orientation, with Turkish red pine exhibiting similar performance in both northern and southern aspects, and maritime pine demonstrating significantly lower performance (18%) in the southern aspect. Regardless of species, pine seedlings exhibited significantly better crown growth in the northern aspect, thereby confirming the established knowledge that northern aspects exhibit superior soil moisture economy in comparison to southern aspects. The results also indicate that Turkish red pine is more drought tolerant than coastal pine in the context of the climate crisis and is a more suitable species for semi-arid regions. It is recommended that the study be repeated in different areas in the future and that the results be monitored over a longer period.