Veri analizinde doğru istatistiksel testin bilgisayar yardımıyla seçilmesi
Computer-aided selection of correct statistical tests in data analysis
- Tez No: 467953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, bir gerçeği ortaya çıkarmak, bir sorunu çözümlemek ve eldeki verileri arttırmak için bilimsel yöntem ve tekniklerden yararlanılarak yapılan düzenli çalışmadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin doğru yorumlanabilmesi, araştırmanın amaca uygun şekilde yapılması ve analiz sırasında kullanılan istatistiksel testlerin doğru seçilmesine bağlıdır. Test seçimi, yapılan araştırmanın amacı ve elde edilen verinin; ölçme düzeyi, değişken türü, dağılım biçimi ile varyans homojenliği gibi özellikleri göz önünde bulundurularak yapılır. Araştırmalarda birbirinden farklı ölçme düzeyine sahip birden çok değişken olduğu durumlarda, araştırmacılar için uygun test seçimi karmaşık bir problem haline gelmektedir. Özellikle tıp alanında yapılan bazı çalışmalarda doğru istatistiksel yöntemlerin kullanılmadığını gösteren birçok araştırma mevcuttur. Literatürde test seçimi konusunda araştırmacılara yardımcı olması amacıyla yapılmış çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalarda test seçimi için cevaplanması gereken bazı sorular ile karar ağaçları ve tabloların kullanılması önerilmiştir. Bunun yanında bazı istatistiksel paket programlarının veri girişi sonrasında yapılacak testi önerme özelliği bulunmaktadır. Bu çalışmada, istatistiksel test seçimi için bir yöntem önerilmiştir. Geliştirilen test seçim algoritması ile değişkenlerin ölçme düzeyi bilgileri ve örnek verileri kullanılarak araştırma amacına en uygun istatistiksel testin bilgisayar yardımıyla önerilmesi amaçlamıştır. Elde edilen çıktılar, literatürdeki çalışmalar ve test önerisi yapan paket programlar ile karşılaştırılarak sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research is the systematic work of using scientific methods and techniques to reveal a truth, to solve a problem and to increase the amount of data available. The exact clarification of the data obtained from the results of research depends on the suitability of the research methods and the correct selection of the statistical tests used during the analysis. The choice of statistical tests should be based on the purpose of the study conducted and the properties of acquired data such as measurement level, variable type, distribution form and homogeneity of variance. The choice of the proper test becomes a complex problem for researchers, when there are multiple variables with different levels of measurement in study. Especially, there are some studies in literature proving that some statistical methods are used inappropriately in medical studies. There are various studies in the literature to help researchers in selecting the proper statistical test. In these studies, it has been suggested to use some questions with decision trees and tables for statistical test selection process. In addition, some statistical package programs can suggest tests to be performed after data entry. In this study, a method for statistical test selection was proposed. Using the proposed test selection algorithm, we aimed to suggest the most suitable statistical test for the research by using measurement level and sample data with the help of computer. The obtained outputs are compared with the literature and the package programs capable to suggest statistical test, and the results are given.