Tanker tipi gemilerde yaşanan donanımsal aksaklıkların analizi
Analysis of hardware equipments failure in tanker type ships
- Tez No: 467954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma; tanker tipi gemilerde yaşanan donanımsal aksaklıkların boyutunu analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla tanker tipi gemilerde sıklıkla yaşanan 30 adet donanımsal aksaklık ele alınmış ve hangi mahallerde yaşandıkları belirlenmiştir. Daha sonra aksaklık yaşanan bu donanımlar mahallerin alt kriterleri olarak atanarak hiyerarşik bir yapı kurulmuştur. Bu hiyerarşik yapı; ana kriterler, alt kriterler ve sonucunda meydana gelecek kayıplardan oluşmaktadır. Problemin çözümü aşamasında Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (Fuzzy AHP) yöntemi uygulanmıştır. Kriterlerin değerlendirilmesi işlemi için 1 adet akademisyen-kaptan ve 5 adet şirket üst yöneticisi kaptan ve baş mühendis görüşlerinden faydalanılmıştır. Kriterler ikili karşılaştırma tekniği ile birbirleriyle Fuzzy AHP önem ölçeğine göre kıyaslanmışlardır. Tanker tipi gemilerin en önemli ekipmanları gemi yürütücü sistemleri ve yük elleçleme ekipmanlarıdır. Bu donanımlarda yaşanacak problemler sonucunda oluşacak zararlar önem derecesine göre ekonomik kayıp (%29,6), zaman kaybı (%27,6) ve ilave işgücü gerekliliğidir (%24).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the size of hardware equipments failures experienced on tanker type vessels. For this purpose, 30 hardware failures frequently experienced in tanker type vessels have been considered and it has been determined where they live. Later on, these equipment, which are experiencing problems, were assigned as sub-criteria of the neighborhoods and a hierarchical structure was established. This hierarchical structure; the main criteria, the sub-criteria, and the consequential losses. Fuzzy Analytic Hierarchy Process (Fuzzy AHP) method was applied in the solution phase of the problem. 1 academician-captain and 5 company top managers captains and chief engineer views were utilized for the evaluation of the criteria. Criteria were compared with each other by binary comparison technique according to Fuzzy AHP importance scale. The most important equipments of tanker type vessels are ship propulsion systems and cargo handling equipment. Economic losses (29.6%), time loss (27.6%) and additional labor force requirement (24%) are the most important losses due to the problems to be experienced in these equipments.