The Optimum synthesis of chemical process flowsheets
- Tez No: 46796
- Danışmanlar: PROF.DR. BENO KURYEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ABSTRACT The process synthesis has been the most discussed area in chemical engineering recently. A teamwork is needed for the interest of all of the steps, since it is a very cumbersome problem which includes various main subjects. In this work, a general view was done and basic structures was developed about the generation of the superstructure and the solution of the MINLP problems. In this manner, the knowledgebase (SUPER-K) and the superstructure generator SUPER-T were developed to generate an initial superstructure for total processes. It is required to prevent some warnings based on the design engineer in the level of the generation of a superstructure. Although, SUPER-T have many defective points, it is a good starting point. Otherwise, PROMAX was developed to generate the superstructures about sharp distillation sequences. Then, it was expanded to select most economical alternative by interfacing a program package (SINGLE; Z.Özçelik, 1995) which can calculate the cost of a single column. Finally, two solution algorithms were developed and programmed to solve MINLP and NLP problems and those algorithms was tested on various NLP and MINLP problems. ABSTRAK Proses sentezi, kimya mühendisliğinde son yıllarda en çok tartışılan konulardan biridir. Bu konu çok geniş bir alanı kapsadığından, tüm ara adımlarını içeren bir çalışma ortaya koyabilmek için takım çalışmasına gerek vardır. Bu çalışmada konuya genel bir bakış getirilmiş, superstructure geliştirilmesi ve MTNLP problemlerin çözümüne ilişkin algoritmalar türetilmiştir. Bununla ilişkili olarak, SUPER-K adlı bilgi tabanı ve SUPER-T adlı superstructure üretici programı geliştirilmiştir. Bir çok eksiği olmasına karşın, çalışmalar bu konuda atılmış ileri birer adımdır. Diğer taraftan, PROMAX adlı program ise öncelikle kesin-destilasyon sistemlerinde superstructure üretimi için düşünülmüş ancak daha sonra ürettiği alternatifler arasından en ucuzunu seçebilme yeteneği kazandırılarak genişletilmiştir. Son olarak ise MTNLP ve NLP problemlerini çözebilecek MSP-RS-1 ve MSP-RS-2 adlı iki çözüm algoritması geliştirilmiş ve literatürde bu tip algoritmaları testetmek için kullanılan problemler üzerinde bu algoritmalar test edilerek istatiksel olarak etkinlikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The process synthesis has been the most discussed area in chemical engineering recently. A teamwork is needed for the interest of all of the steps, since it is a very cumbersome problem which includes various main subjects. In this work, a general view was done and basic structures was developed about the generation of the superstructure and the solution of the MINLP problems. In this manner, the knowledgebase (SUPER-K) and the superstructure generator SUPER-T were developed to generate an initial superstructure for total processes. It is required to prevent some warnings based on the design engineer in the level of the generation of a superstructure. Although, SUPER-T have many defective points, it is a good starting point. Otherwise, PROMAX was developed to generate the superstructures about sharp distillation sequences. Then, it was expanded to select most economical alternative by interfacing a program package (SINGLE; Z.Özçelik, 1995) which can calculate the cost of a single column. Finally, two solution algorithms were developed and programmed to solve MINLP and NLP problems and those algorithms was tested on various NLP and MINLP problems. ABSTRAK Proses sentezi, kimya mühendisliğinde son yıllarda en çok tartışılan konulardan biridir. Bu konu çok geniş bir alanı kapsadığından, tüm ara adımlarını içeren bir çalışma ortaya koyabilmek için takım çalışmasına gerek vardır. Bu çalışmada konuya genel bir bakış getirilmiş, superstructure geliştirilmesi ve MTNLP problemlerin çözümüne ilişkin algoritmalar türetilmiştir. Bununla ilişkili olarak, SUPER-K adlı bilgi tabanı ve SUPER-T adlı superstructure üretici programı geliştirilmiştir. Bir çok eksiği olmasına karşın, çalışmalar bu konuda atılmış ileri birer adımdır. Diğer taraftan, PROMAX adlı program ise öncelikle kesin-destilasyon sistemlerinde superstructure üretimi için düşünülmüş ancak daha sonra ürettiği alternatifler arasından en ucuzunu seçebilme yeteneği kazandırılarak genişletilmiştir. Son olarak ise MTNLP ve NLP problemlerini çözebilecek MSP-RS-1 ve MSP-RS-2 adlı iki çözüm algoritması geliştirilmiş ve literatürde bu tip algoritmaları test