Kasaplık piliç rasyonlarında balık unu yerine tek hücre proteini kullanımının canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanmaya etkisi
  1. Tez No: 46797
  2. Yazar: HATİCE BASMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ABSTRAKT Araştırma; Tek Hücre Proteinlerine giren ve dışarıdan ithal edilen Bakteri-Bioproteininin balık unu gibi pahalı ve temini büyük sorun olan protein kaynağı yerine kullanımının etlik piliç yem karmalarındaki fizyolojik ve ekonomik etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Denemede hayvan materyali olarak Erbeyli FM genotipine ait karışık cinsiyette toplam 400 adet etlik civciv kullanılmıştır. Hayvanların 6. hafta canlı ağırlıkları cinsiyet gözetilerek incelenmiştir. Erkek hayvanlarda en iyi sonuç % 4 balık unu + % 1.85-1.90 bakteri-bioproteini ilavesinin yapıldığı karma yemi alan Il.grup hayvanlardan elde edilmiş ve kontrol grubuna göre farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Buna karşılık karmalara balık unundan azaltılarak % 1.90 'un üzerinde Bakteri-Bioproteini karıştırılması durumunda canlı ağırlıklar önemli ölçüde düşmüş ve bu düşüşler istatistiksel olarak kontrole göre önemli çıkmıştır.Erkek hayvanlardan farklı olarak karışık ve dişi hayvanlarda en iyi sonuç kontrole grubu hayvanlarından elde edilmiş ve Bakteri-Bioproteini düzeyi arttıkça canlı ağırlıkta artan düşüşler görülmüştür. Yemden yararlanmada ise değişik ölçülerde bir gerileme saptanmış ve tüm gruplarda yaşama gücü hemen hemen aynı düzeyde kalmıştır. ABSTRACT This study has been made in broiler in order to reveal physological and economical effects of Bacterium-Bioproteine source on broiler feed rations which is been used instead of expensive fish meal. In this experiment, 400 Erbeyli-FM genotype which were both sexes were used as animal material. Six th weeks weight of broilers was investigated by taking into consideration of the effects of sex. The best results was obtained II group male which is consumed 4 % fish meal and 1.85-1.90 % Bacterium-Bioproteine and it wasn't statistically significant (PO.01) according to the control group.However, Bacterium-Bioproteine were increasing in the rations more than 1.90 % while fish meal was decreased, body weight was decreased according to the control group statistically significant (PO.01). Contrary to male broilers, the best results of female and mixed broilers were determined in control groups. By the increase in Bacterium-Bioproteine levels, live weight decreased gradually. For all groups livability had been stayed stable but various decreases had been observed for feed conversion ratio.
Özet (Çeviri)