Deniz haydutluğu ve denizde silahlı soygun saldırılarının mekansal yoğunluk analizi
Spati̇al density anaylsis of maritime piracy and armed robbery at sea
  1. Tez No: 467963
  2. Yazar: NESLİHAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Deniz haydutluğu ve denizde silahlı soygun (DH ve DSS),denizcilik sektöründe giderek artan bir tehdittir. Bu problem dünya deniz ticaretini doğrudan yada dolaylı olarak tehdit etmekte ve denizcilikle ilgilenen çok sayıda paydaşa ağır ekonomik kayıplar yaşatmaktadır. Bu ekonomik kayıplar deniz haydutluğunun görüldüğü sularda daha yüksek sigorta primler, nakliye ücretleri, işletim maliyetleri ve güvenlik maliyetlerini içermektedir. DH ve DSS olayları gibi karmaşık yapıda olup deniz güvenliğini tehdit eden olaylar sadece ekonomik alanda değil hukuksal, sosyal ve politik alanda da ciddi yankılar yaratmaktadır. Çalışmada 2010-2015 yıllarında meydana gelen DH ve DSS saldırılarının mekansal yoğunluk analizleri CBS'nin mekânsal yoğunluk araçlarından biri olan kernel yoğunluk analiz yöntemi ile yapılmıştır. Çalışma sonunda saldırıların yoğun olarak gerçekleştiği, yayılma eğiliminin yüksek olduğu sıcak deniz alanları tespit edilmiştir. Çalışmada saptanan sıcak deniz alanlarının; DH ve DSS problemiyle mücadele eden aktörlere problemle daha etkili mücadele edebilmelerinde imkan sağlayacağı düşünülmüştür. Çalışma sonuçlarına göre DH ve DSS problemiyle mücadele de saldırıların yoğunlaştığı deniz alanlarının yanında saldırıların yayılım gösterdiği deniz alanlarının da dikkate alınmasıyla daha etkili çözümlerin üretilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Piracy and armed robbery at sea are increasing threats in the maritime industry. This problem threatens the world's maritime trade directly and indirectly, and causes severe economic losses to a large number of maritime stakeholders. These economic losses include higher insurance premiums, shipping charges, operating costs and security costs in the waters where sea piracy is occurring. Events that are complex, such as sea piracy and armed robbery at sea, that threaten maritime security are creating serious repercussions not only in the economic arena but also in the legal, social and political arena. In the study, a spatial density analysis of piracy and sea robbery attacks on the sea, which took place in 2010-2015, was carried out. In this analysis, the kernel density analysis method, which is one of the spatial analysis tools of Geographic Information Systems, is used. As a result of the study, hot marine areas with intensive spreading tendency were detected. It is thought that the hot sea areas identified in the study will enable the sea pirates and the actors fighting the armed robbery at sea to fight more effectively. According to the results of the study, it has been suggested that the solution may be more effective if the sea areas where the attacks are spread, as well as the sea areas where the attacks are concentrated, are taken into consideration.