Döşenmiş mobilyalarda kullanılan süngerlerin statik yorulma ve tekrarlı yorulma performaslarının değerlendirilmesi
Evaluation of static fatique and cyclic fatique performances of foams, upholstered furniture
- Tez No: 467968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMET DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez kapsamında, Karadeniz bölgesinde üretilen 6 farklı yoğunlukta ve iki farklı kategorideki poliüretan süngerlerin performansları statik yorulma, tekrarlı yorulma testleri ile değerlendirilmiştir. Süngerler önce IFD sertlik testlerine tabi tutulmuştur. Ardından süngerler statik ve tekrarlı yorulmaya tabi tutulmuştur. Testler sonrası tekrar IFD değerleri ölçülerek IFD değerinde meydana gelen değişim incelenmiştir. Tekrarlı yorulma testleri pnömatik bir test ünitesinde ASTM D 3574 standardında belirtilen miktarda yükler uygulanarak gerçekleştirilmiş, sünger kalınlık değerlerinde meydana gelen değişimler ve yoğunlukla sertlik arasındaki ilişkinin incelenmiştir. Tez çalışması sonuçları göstermiştir ki; sünger performansını ölçmede genel anlamda tekrarlı yorulmanın süngerler üzerinde oluşturduğu etki statik yorulmanın oluşturduğu etkiden daha fazladır. Tekrarlı yorulma testleri sonucu, normal özellikli süngerlerde yoğunluk ve sertlik arasında bir doğru orantı varken yumuşak özellikli süngerlerde bir doğru orantı gözlemlenmemiştir. Normal özellikli süngerlerde prosedür B sonucu elde edilen sertlik kaybı ile prosedür A sonucu elde edilen sertlik kaybı arasında bulunan fark önemsizken, prosedür B sonucu yumuşak özellikli süngerlerdeki sertlik kaybı prosedür A sonucu oluşan sertlik kaybından daha fazla bulunup, uzun süreli sünger kullanımı yumuşak özellikli süngerlerde sertlik kaybına neden olduğu söylenebilir. Statik yorulma testleri sonucu normal özellikli süngerlerde özgül ağırlığın artması ile sertlik değerlerindeki kayıp oranının azaldığı görülmüştür. Yumuşak özellikli süngerlerde tam tersi durum oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performances of polyurethane foams, with 6 different densities and two different categories, produced in Karadeniz Region were evaluated by static fatigue and cyclic fatigue tests. The foams were first subjected to IFD tests. Then the foams were subjected to static and cyclic tests. Then, the IFD's of the foams were measured and the changes in the IFD's were determined. Cyclic tests were conveyed in a pneumatic test system by applying loads according to ASTM D 3574. The changes in the thicknesses of foams and the relationship between density and firmness of foams were investigated. Results showed that, in general, the effect of cyclic test on foam performances was greater than the static test. Results of cyclic test, a linear proportion between density and firmness in normal foams was observed, but no linearity was observed for soft foams. While the difference between the losses of firmness obtained in procedures B and A is not statically significant in normal foams, the loss of firmness in procedure B is greater than the one in procedure A for soft foams. Long term usage lets firmness loss in soft foams. At the end of static tests, when the density increased in normal foams, the loss rate in firmness decreased. However, this was opposite for the soft foams.