Konyaaltı sahili kıyı çizgisi değişiminin incelenmesi
Analysis of shoreline change along Konyaaltı coast
- Tez No: 468006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geçmişten bugüne kıyı alanları insanoğlunun yoğun baskısı altında kalmıştır. Yoğun baskının sonucu olarak kıyı alanlarında insan eliyle çeşitli düzenlemeler yapılması da kaçınılmaz bir durum halini almıştır. Ancak yapılan düzenlemelerin bir kısmı doğal dengeyi korur ve iyileştirirken, büyük bir kısmı da dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Dengenin bozulması tüm kıyı ve kıyı gerisinde meydana gelirken etkisi en çok kıyı çizgisinde fark edilmektedir. Kıyı çizgisinin özellikle erozyon etkisi ile değişmesi ve geri çekilmesi, geri alınması zor ve maliyetli önlemleri gerektirdiğinden, durumun önceden tahmin edilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, yaklaşık 7,5 km uzunluğa sahip Antalya, Konyaaltı Sahili'nin kıyı çizgisi değişimi modellenmiştir. Literatürde oldukça fazla uygulama alanı bulunan tek çizgi modeli (one line model) ile Konyaaltı sahilindeki sediman taşınımı tek boyutlu olarak modellenmiştir. Geliştirilen modeller yoğun baskı altındaki Konyaaltı kıyı çizgisinin ilerleyen yıllarda nasıl bir değişim göstereceğini, oyulma ve/veya yığılma olması muhtemel kısımları zamana bağlı olarak göstermektedir. Aynı zamanda hâlihazırda kıyı erozyonu ile karşı karşıya olan bölgelerin tekrar malzeme kazanması için alınması gereken önlemler ve kıyı yapılarının planlaması çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coastal regions have been used intensively since the beginning of the history of mankind. This intense usage causes pressure on coastal zones. Due to this pressure, it has become inevitable to change coast line and make arrangements on coasts. Although some of them preserve and improve natural balance, a great deal of uses and changes cause deterioration of the natural balance. Deterioration occurs at whole coastal zones, from closure depth to coastal hinterland. However, the effects of deterioration are mostly felt at shoreline by human being. It is important to estimate shoreline retreat and changes caused by erosion. When erosion took place, most of the time changes are irreversible. Moreover, the preventive actions are expensive and also irreversible. In the present study, shoreline change along Antalya, Konyaaltı coast is modelled. Sediment transport along Konyaaltı coast is modelled unidimensionally according to one-line model which has a broad field of application in literature. Developed models show how Konyaaltı shoreline which is under intense pressure will change. Also models show areas of possible accretion and/or erosion. Moreover, developed models provide knowledge for preventive actions, and give measures to plan coastal structures.