Konyaaltı sahilinde sediman hareketlerinin incelenmesi
The investigation of sediment movements in Konyaaltı coast
  1. Tez No: 574471
  2. Yazar: ANIL GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkemizin en önemli kıyı alanlarından biri olan; kültürel, ekonomik ve çevresel öneme sahip Konyaaltı Sahili'ndeki sediman hareketleri incelenmiştir. Çalışmada; ilgili kıyı alanına ait dalga, sediman ve batimetri verileri kullanılarak yapılan hesaplamalar neticesinde, yıllık kıyı boyunca taşınan sediman miktarları CERC (1984), Kamphuis (1991), Schoonees ve Theron (1996) ve Damgaard ve Soulsby (1997) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Hesaplanan net taşınım miktarları,“Kıyı Alanlarında Sediman Hareketlerinin İncelenmesi, Konyaaltı ve Lara Plajları Uygulaması”başlıklı TÜBİTAK-1001 projesinden elde edilen net sediman bütçeleri ile karşılaştırılmıştır. Hesaplamalar ile elde edilen sediman bütçeleri ile CBS uygulamalarından elde edilen sediman bütçeleri birlikte değerlendirildiğinde Konyaaltı Sahili genelinde kıyı erozyonu görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, sediment movements of Konyaaltı Beach, one of the most important cultural, economical and environmental place of Turkey were investigated. The annual longshore sediment transportation rates were determined by calculations of the wave, sediment and bathymetry data of the mentioned coastal area with CERC (1984), Kamphuis (1991), Schoonees and Theron (1996) and Damgaard and Soulsby (1997) methods. These calculated net sediment transport amounts were compared with the net sediment transport amounts obtained from the TÜBİTAK-1001 project titled“Investigation of Sediment Movements in Coastal Areas, Konyaaltı and Lara Beaches Applications”. When the sediment budgets obtained from the calculations and the sediment budgets obtained from GIS applications were evaluated together, it was concluded that coastal erosion was observed throughout Konyaaltı Coast.