Yüksek hidrostatik basınç uygulamasının balık marinatında psikrotolerant biyojen amin üreten bakteriler ve biyojen amin oluşumu üzerine etkileri
Inhibitory effects of high hydrostatic pressure processing on psychrotolerant biogenic amine producing bacteria and biogenic amine formation in marinated fish
- Tez No: 468039
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN GÖKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada yüksek hidrostatik basınç uygulamasının ringa (Clupea harengus) marinatında psikrotolerant biyojen amin üreten bakteriler ve biyojen amin üretimi üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, farklı asit konsantrasyonları (%2 ve %4) ile hazırlanan ringa marinatlarına Morganella psychrotolerans ve Photobacterium phosphoreum bakterileri inoküle edilerek vakum paketlenmiş ve yüksek hidrostatik basınç (100 MPa, 300 MPa ve 500 MPa 5-10 dk) uygulanmıştır. Yüksek hidrostatik basınç uygulanan ringa marinatları 4oC'de 3 ay boyunca depolanarak kalitesinde meydana gelen değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the inhibitory effects of high hydrostatic pressure (HHP) processing on psychrotolerant biogenic amine producing bacteria and biogenic amine formation in marinated herring (Clupea harengus). For this purpose, marinated herring fillets prepared with different acid concentrations (2% and 4%) were inoculated with Morganella psychrotolerans and Photobacterium phosphoreum, then treated with HHP (100 MPa, 300 MPa, 500 MPa 5-10 min.) and packed under vacuum. Samples treated with HHP were stored at 4oC for 3 months in order to evaluate the alterations in quality parameters.