Yüksek hidrostatik basınç uygulamasının balık kalitesi ve raf ömrü üzerine etkisi
The effect of high hydrostatic pressure (HHP) on quality and shelf life of fish
  1. Tez No: 252690
  2. Yazar: GONCA ÜRETENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ERKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı sıcaklık/ sure/ basınçlarda uygulanan yüksek hidrostatik basınç işleminin tekir ve çipura balıklarının kalitesi ve raf ömrü üzerine etkisinin belirlenmesidir.Bu amaçla, temizlenmiş, ayıklanmış fileto edilmiş tekir ve çipura örnekleri 3, 7, 15 ve 15°C sıcaklık, 5 ile 10 dakika zaman ve 220, 250 ve 330 MPa basınç kombinasyonlarında YHB işlemine tabi tutulmuştur. Renk, Trimetilamin azot (TMA-N) ve Tiyobarbitürik asit sayısı (TBA) analizleri ile işlemlerin örneklerdeki kalite parametrelerine etkisi incelenmiştir. Bu parametrelerin sonuçları baz alındığında tekir için 3ºC/5dk/330MPa - 25ºC/5dk/220MPa kombinasyonlarının; çipura için 3ºC/5dk/250MPa - 15ºC/5dk/250MPa kombinasyonlarının en iyi YHB şartları olarak belirlenmiştir.En iyi YHB şartlarında YHB işlemi uygulanmış tekir ve çipura balıklarında buzdolabında (+ 4 ºC) depolanması süresince duyusal, fiziksel (renk), kimyasal ( pH, TVB-N, TMA-N, TBA) ve mikrobiyolojik kalite parametreleri araştırılmıştır. Duyusal ve mikrobiyolojik analiz bulgularına göre Kontrol grubu tekir örneklerinin 10 tüketilebilir kaliteyi koruduğu 3ºC/5dk/330MPa YHB işlemi gören tekir örneklerinin 17 gün ve 25ºC/5dk/220MPa'de YHB işlemi gören tekir örneklerinin 15 gün raf ömrüne sahip olduğu tespit edilmiştir.YHB uygulanmış kontrol grubu çipura örneklerinin raf ömrü 10 gün olarak belirlenirken, 3ºC/5dk/250MPa YHB uygulanmış örneklerin 16 gün, 15ºC/5dk/250MPa YHB uygulanmış örneklerin raf ömrü 13 gün olarak belirlenmiştir.Elde edilen bulgular ışığında taze balık için, hasat sonrası YHB teknolojisinin - çalışılan kombinasyonlarda -, deniz ürünlerinin korunmasında gıda endüstrisinde hali hazırda kullanılan diğer muhafaza teknolojilerine alternatif olarak sunulabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of different temperature/time/pressure high hydrostatic pressure treatment (HHP) on quality and shelf life of red mullet and sea bream were studied.Red mullet and gilt-head sea bream were cleaned, washed and filleted. HPP treatment was performed at 3, 7, 15 and 15 ° C, 5 to 10 minutes and 220, 250 and 330 MPa. The effect of the process on the quality of the sample was examined by color, Trimethylamine nitrogen (TMA-N) and Thiobarbituric acid number (TBA) analysis. Based on the results of the parameter, the best combinations of HPP treatments were determined as 3ºC/5dk/220MPa - 25ºC/5dk/330MPa for red mullet, 3ºC/5dk/250MPa - 15ºC/5dk/250MP for gilt-head bream 3ºC/5dk/250MPa - 15ºC/5dk/250MPa.Sensory, physical (colour), chemical (pH, TVB-N, TMA-N, TBA) and microbiological quality parameter were determined during the refrigeration in best processing condition HHP treatment red mullet and sea bream.Result of this study indicates that shelf life of control and HHP treatment (3ºC/5dk/330MPa and 25ºC/5dk/220MPa) red mullet stored in refrigerator as determined by overall acceptability sensory scores and microbiological data is 10,17 and 15 days, respectively.The results obtained from this study showed that the shelf life of untreated and HP treated stored in refrigerator, as determined by overall acceptability of sensory and microbiological data, is 10 days for untreated sea bream and 16 days for treated sea bream at 3ºC/5dk/250MPa and 13 days for treated sea bream at 15ºC/5dk/250MPa treated sea bream.These findings in the light of fresh fish, harvest later stage of HPP technology-are working in combination, marine products to protect the food industry is already used in other conservation technologies as alternative may be offered can be seen.