Alüminyum giydirme cephe sistemlerinin avantaj ve dezavantajlarının irdelenmesi ve istanbul da uygulanan rezidans örnekleri
The advantages and disadvantages of aluminum curtain wall systems and residance models that applied in İstanbul
- Tez No: 468061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yapı malzemelerinin çeşitliliğindeki artış, ısı ve enerji kaybının minimuma indirgenmesi anlayışı, mimari tasarım kaygıları, farklılık yaratma çabası, yeni teknolojilerle seri üretimdeki artış ;firmalar arasında rekabeti arttırmış ve beraberinde cephe gelişiminin önü açılmıştır. Yapı teknolojisindeki ivmelenme bina cephesini statik bir eleman olmaktan çıkarmış dinamik ve yenilikçi bir yapı elemanı yapmıştır. Bu gelişmeler giydirme cephe kavramının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Alüminyum giydirme cephe sistemleri doğru projelendirme, doğru deneysel çalışmalar, doğru üretim ve doğru montaj uygulamaları neticesinde olumlu cevaplar vermiştir. Günümüzde daha da önemli hale gelen cephenin ekolojik çevreyle uyumlu olması, sürdürülebilirlik kavramları yeni bina cephelerinin şekillenmesinde ve tasarımında büyük rol oynamaktadır. Bu gelişmeler neticesinde son yıllarda başta İstanbul olmak üzere çoğu yerleşim bölgelerinde alüminyum giydirme cephe sistemi uygulanan yapı sayısı artış göstermektedir. Bu tez çalışmasıyla ilk olarak geçmişten günümüze akıllı cephe sistemlerinin gelişim sürecine değinildi. ''Giydirme cephe nedir?'' sorusuna yanıt arandı ve günümüze kadar gelişimi irdelendi. Alüminyum kompozit panelin cephe giydirmedeki rolünü, tasarım nedenlerini avantaj ve dezavantajları incelendi. Getirdiği avantajları maliyet olarak kazanımları, estetik olarak kazanımları, rahat ve konfor olarak kazanımları irdelendi. Dezavantajlar; cephe kaplama sırasında ve cephe kaplandıktan sonra, doğal veya yapay etkenlerle oluşabilecek sorunlar incelendi ve bunlara çözüm arandı. Alüminyum cephe giydirme sistemlerinin bina ile bütünlemesinde tasarım ve performans karşılaştırması yapıldı. Konutlarda alüminyum kompozit panel kullanımının avantaj ve dezavantajlarını irdelendi örnekleri incelendi. İstanbul ilindeki iki farklı yakada kompozit kullanılan rezidansların dağılımı incelendi ve 2016 dan sonra uygulanan örnekleri verildi. İstanbul ilinde bu kaplamaların kullanım durumu ve nedeni belirlenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing in diversity of building material, mass production with new technologies, and with the effort of minimazing the heat and energy loss, notewarthy architectural design such as having some originalities, the competition between the firms has been increased, thus the development of facade has been accelerated in the same way. The rapid developing building technology has made the facade a dynamic and innovitive building element rather than a static one. These developments gave rise to emerge of the term curtain wall system. Aluminum curtain wall systems have given valuable outcomes in terms of correct projecting , experimental work, production and proper installation techniques. The properties of being in a harmony with ceological environment and durability play a major role and gain importance each day on the design of new building facades. As a result, number of building, especially in İstanbul, in which the aluminum curtain wall system has been applied has increased in recent years. In thıs thesis, firstly, from past to present development process of curtain wall system was mentioned. The answer of the question ''What is curtain wall system?'' was searched. The role of the advantages and disadvantages of the aluminum compasite panel in curtain wall system were examined and the advantages were evaluated in terms of cost profit, aesthetics and comfort. When it comes to disadvantages, the problems that may accur because of natural or artificial factors during and/or after curtaining Wall and the solutions for these situations were investigated. İn addition , the design and performance comparison of the aluminum curtain Wall systems was performed. The distribution of the residences using compasite panel in European and Anatolian side of İstanbul was investigated and examples applied after 2016 were given. Lastly, in this thesis, it is aimed to determine the amount and the reasons of curtain Wall usage in İstanbul.