Otellerin oluşum süreci ve 'Pera Palace' otelin iç mekan organizasyonunun incelenmesi
Review of the development process of furniture and east-west synthesis impact on Ottoman furniture
  1. Tez No: 468062
  2. Yazar: TÜLAY B. ASAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE YARAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Konaklama yapılarının tarihsel gelişim süreci sonucunda; seyahat ve konaklama kavramlarının anlam ve boyutunda pek çok değişim meydana gelmiştir. Günümüzde hızla gelişen teknoloji ve iletişim faktörünün de etkisi ile eskiye oranla oldukça değişen ve güçlenen“turizm”olgusu, ekonomik hareketliliğin sürdürülmesi noktasında giderek daha önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Günümüzde kişiye özgü hizmetler sunan, müşteriye özel imkanlar sunan, yaratıcı ve lüks mekan tasarımlarının ön plana çıktığı oteller yapılmaktadır. Bu tarz farklılaşmaların en büyük sebebi tasarım, seyahat, iş ve teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerdir. Otel müşterilerinin beklentilerini tek başına konaklama hizmeti karşılayamamaktadır. Konaklamayla birlikte dinlenme ve eğlence gibi ek aktivitelere ihtiyaç duyulmaktadır. Görselliğinde ön planda tutulması gerekmektedir. Müşteriler konaklama, yeme-içme, eğlence ve spor gibi aktivitelerin dışında görselliğinde düşünüldüğü, farklı tasarımların tercih edildiği ve konforun ön planda tutulduğu otellere yönelmektedirler. Pera Palace Hotel, İstanbul'un en ihtişamlı yapılarından biri olarak açıldığında, diğer otellerden farklı olarak birçok ilkleri barındırıyordu; İstanbul'da Osmanlı sarayları dışında elektriğin verildiği, ilk elektrikli asansörün ve ilk akar sıcak suyun bulunduğu binaydı. Türkiye'nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olan Pera Palace Hotel, kuruluşundan itibaren tarihi olaylara tanıklık ederek kent kültürünün çok önemli simgelerinden biri haline geldi. Otelin kuruluş çalışmalarına 1892 yılında başlanmıştır. 1895'te açılış balosu yapılan Pera Palace Hotel; İstanbul'un önemli sanayi ve iş çevrelerinden biri olan ve sirkülasyon bakımından oldukça yoğun ve akıcı semti Beyoğlu bölgesinde konaklama anlamında önemli bir boşluğunu doldurdu. Levanten mimar Alexandre Vallaury'nin tasarladığı otel, Haliç'in muhteşem manzarasına hakim, kültürel faaliyetleri ve sosyal aktiviteleri nedeniyle 'küçük Avrupa' olarak bilinen Pera'nın Tepebaşı bölgesindeydi. Günümüz otellerini daha iyi kavrayabilmek ve Pera Palace Otelini inceleyebilmek için ilk olarak otellerin bugüne kadar geçirdiği süreci incelemek gerekmektedir. İlk kurulan otellerden bu yana konaklama tesislerinin tarihçesi ve gelişiminin ardından hızla değişen dünya, teknoloji ve iş çevresinin sebep olduğu değişim sürecine bağlı olarak otellerin tasarım yönünden geldiği nokta incelenmelidir. Bu sistemle yola çıkıldığında Pera Palace Otelinin Önemi, kimliği ve Beyoğlu Bölgesindeki simgesel duruşu daha iyi anlaşılabilecek ve mimarlık, sanat, tarih ve tasarım bağlamında açıklanabilecektir. Bu çalışmada konaklama yapıları tarihsel süreç içinde ele alınacak ve Pera Palace Otelinin iç mekan organizasyonu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Furniture which exist since the first ages has shown many changes took its presing shape by taking over various functions in order to fullfil the needs that derive from human anatomy such as sitting, resting, sleeping. Furniture that reflects the socio-cultural features, habits and life-style has shown changes in accordance with the age, climate and geography, as well. The furniture which had been shaped due to the manual production methods, taste and habits of the era until the insustial period has gained a new identity with the industrialization process. Change of the understanding of design in accordance with the mass production methods, fast production and easy transportation, furniture gradually began to take larger parter in social life. The difference between the East and West in terms of social structure, life style, customs and traditions throughout the history has started to interact each other with the developments came into emergence with the industrial revolution in particular. As a consequence of this interaction, East and West synthesis furniture emerged and new productions are applied. This situation brought many consequences aside by affecting the design and production methods, social life, traditions, socio-cultural structure during the collapse period of the Ottoman Empire and the foundation of the Republic era. In this study, the process that the furniture has been through since the first age until today will be explained in historical order and then will be examined under the headline of industrial revolution and reviewed in the frame of the processes of the Ottoman Empire and the foundation of the republic.