Kitabevi bayisi online stok/sipariş takip sistemi
Publisher dealer online stock/order tracing system
- Tez No: 468071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLVİYE HACIZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Teknolojinin hayatın her alanına girdiği bir zamanda, hergün sipariş alan ve stok bulundurmak zorunda olan bir firma için bilgisayar programı kullanmak ihtiyaç haline gelmiştir. Programın tüm akıllı cihazlarda çalışması önemli bir gereklilik halini almıştır.Bir kitabevi için siparişlerin hızlı alınması, siparişlerin bayi tarafından takip edilebilmesi, basım miktarının bayinin stok miktarına göre belirlenmesi, sipariş sürecinde bayilerle iletişimin en hızlı şekilde ve tek bir kanal üzerinden yapılması gerekmektedir. Bu sayede kitabevi, farklı kitapların hazırlanması, kitapların satış ve pazarlama süreçleri konularında daha fazla zaman ayırabilmektedir. Bunun neticesinde kitap satış miktarının artışı sağlanmakta ve daha çok personel ihtiyacı doğmaktadır. Bu da daha çok istihdam demektir ki bu da işsizliğin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu tezde konu olan program şu anda aktif olarak Koray Varol Akademi Yayınları tarafından kullanılmaktadır. Programın hazırlanması için önce kitabevi deposu ve muhasebe departmanı çalışanlarıyla görüşülmüş, ihtiyaçları belirlenmiştir. Uygulamanın tasarımı aşamasında Use Case diyagramları ve Activity diyagramları oluşturulmuş, veritabanı tasarımı hazırlanmıştır. Program yazılırken ORM destekli MySQL veritabanı ve MVC destekli PHP programlama dili kullanılmıştır. Program Linux işletim sistemi olan CentOS üzerinde çalışmaktadır. Tezde kullanılan istatistiki veriler kitabevi tarafından sağlanmıştır. Bu verilerin ışığında yazılan programın satışları artırdığı, bayilerle iletişimi kolaylaştırdığı ve iletişime ayrılan zamanı azalttığı, farklı kitaplar üretilebilmesini sağladığı ve personel ihtiyacı doğurarak istihdamı artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Using a computer based program in these days of technology is a must for a company that takes orders everyday and need to run a stock for the business. Also running the program in smart phones and tablets is a very important need. Taking the orders quickly by the publisher, tracking them by the distributer, adjustment of the numbers should be printed by the publisher according to the stock volume and the communication speed and using one single program with the distributers in ordering process is very crytical in nowadays. With this benefit of time, the publisher could spend more energy on preparing new books and marketing and selling processes and campaigns. So the quantity of sales will grow accordingly and more recruitment will be done and the employment volume will expend. The program which is the subject of this thesis is being used actively in Koray Varol Akademi Publishing.In the begining section of preparing the program; the processes and needs of the warehouse, accounting department and order/stock processes were tracked and figured out. Then Use Case and Activity Diagrams were developed and database design prepared.During the programming; ORM supported MySQL database and MVC supported PHP programming language were used.This program is working on CentOS which is an operating system of Linux. The statistical datas were provided by the publisher. According to the datas, it figures out that after developing the program; the sales were expanded, the communication with the distributers got more fluent and the time needed for that has decreased, different and new books have been released and brings out the need for new employees and expanded the employement volume.