Temtatik butik otellerin mekansal fonksiyonlarının analizi
Analysis of interior functions of themed boutique hotels
- Tez No: 468072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, tarihteki konaklama hanlarının günümüze kadar uzanan değişimiyle popüler kültürü de arkasına alarak çağımızdaki otel anlayışını değiştirip ev konforunu ve aynı zamanda farklılığı hedefleyerek zamanla kimlik bulan“tematik butik otelleri”incelemektedir. Sayıları hızla artan hizmet çeşitliliği, değişiklik gösteren kapasiteleriyle, kendilerine özgü sıra dışı karakteristik tasarıma sahip olma nedenleri butik otelleri diğer konaklama tesislerinden ayrı bir yerde tutmaktadır. Butik otellerin konaklama sektöründe ortaya çıkışı ve hızla yayılma sebeplerinden en önemli olgusu zincir otel prensibinin yayılması, konaklama anlayışının tek düze kalıba sokularak sıradanlaştırılmasıdır. Gün geçtikçe yayılan standart otel anlayışı müşteriyi farklı deneyimlere aç hale getirmiştir. Yaygınlaşan butik oteller özgün tasarımlarıyla artık müşterinin ilgisini çekmeye başlamış ve popülaritesini arttırarak kendilerine has niteliklere bürünmüşlerdir. Tema kavramı da bu farklılığın en önemli yapı taşlarından biri haline gelmiştir. Butik otellerin doğuşundan bu zamana kadar, oluşan karakter nitelikli mekanların tespit edilmesi, bu yaklaşımlar ışığında butik otellerin özgün karakterinin biçimlenmesinde etkin olan unsurlar saptanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada bu etkenler ele alınarak dünya üzerindeki farklı tematik butik otellerin mekânsal fonksiyonların tasarlanma biçimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines“the thematic boutique hotels”that change the concept of hotel in our time and find identity with time by aiming at the comfort of home and at the same time by taking the popular culture back to the day by changing the dating inns of the history. The increasing number of services, the varying capacity, and the reasons for having their own unusual characteristic design keep boutique hotels apart from other accommodation facilities. The most important factor in the emergence of the boutique hotels in the hospitality sector and the reasons for the rapid expansion is the spread of the chain hotel principals. The ever-expanding standard hotel conception has made the customer hungry for different experiences. The increasingly boutique hotels have started to attract the attention of their customers with their original designs and have been attracted to their unique qualities by increasing their popularity. The concept of the theme has become one of the most important building blocks of this difference. From the birth of the boutique hotels up to this time, it has been tried to determine the elements of the characters which are formed in the light of these approaches and in the formation of the characteristic character of the boutique hotels. In this study, these factors were considered and the ways of designing the spatial functions of different thematic boutique hotels on the world were examined.