Hastanelerin iç mekan kurgusu ve hasta odalarının incelenmesi
Analysis of hospitals' interior design and patient chambers
  1. Tez No: 468075
  2. Yazar: ESRA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hastaneler pek çok farkli fonskiyonu içinde bulundurur. Söz konusuinsan hayatı olduğu için zamandan kazanılması için doğru bir tasarım gerektirir. Insanların iyileşme sürecinde, moral ve desteğe ihtiyaçları vardır.Bu yüzden hastaneler tasarlarken insanların istek ve ihtiyaçları göz önünde tutulmalıdır.Hastaneler ferah ve rahatlatıcı olmalıdir. Bu nedenle hastanelerin tasarımı, konu üzerinde uzman mimar, iç mimarlar ve proje grubu tarafından yapılmalıdır. Özellikle sağlık sektöründe ticari kaygılar nedeni ile genel hastanelerde, estetik ve duseni geri planda tutulmakta, özel hastanelerde ise daha çok hasta kabul edsbilme kaygısı ile işlevsellik ve enfeksiyon riski göz ardı edilebilmektedir. Bu nedenle mimar ve iç mimarların hastanelerde iç mekan tasarım konusu üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yapmalarıyapmaları ve hastane yapısı tasarlarken titizlikle çalısmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Hospitals have many diffrent functions. It requires an accurate design in order to be acquired from time to time because it is human life. People need moral and support in the process of healing. Therefore, the desires and needs of people should be taken into account when designing hospitals.hospitals should be spacious and relaxing. If the hospitals are the problem, the hospitals are designed with the organizational phase and the material selection is sterilization. For this reason the design of hospitals should be done by expert architects, interior architects and peoject group. As a result of the investigations,qualitative observations, hospital visits, and literature reviews, it has been observed that some of the issues that are valued even in the early ages are now overlooked in today's hospitals. Especially in the health sector,the aesthetics and order are kept in the general hospitala due to commercial concern and in the private hospitals the risk of functioning and infection is overlooked with the concern of accepting more patients. Many of the source written in thisare ancient histories. For this reason, architects and interior architects need to study and research interior design issues in the hospitals and work diligently while designing the hospital structure.