Kısmi kanonik korelasyon
- Tez No: 4681
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın ana amacı, çokboyutlu normal bir kitleden, üç farklı raslantı değişken kümesinden birinin değişkenlerinin etkisi diğer ikisinin değişkenlerinden arıtıldığında kısmi kanonik korelasyonları elde etmek ve bunlar hakkında bazı istatistiksel sonuçlar vermektir. Birinci bölümde, kanonik korelasyon ve kısmi kanonik kore lasyon katsayılarının tanımları yapılarak amaçları belirtil miştir. İkinci bölümde, kanonik korelasyon katsayıları ve kanonik değişkenlerin elde edilmesi anlatılarak bunlar hakkında bazı istatistiksel sonuçlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, kısmi kanonik korelasyon katsayıları ve kıs mi kanonik değişkenlerinin elde edilmesi anlatılarak bunlar hakkında bazı istatistiksel sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, kanonik korelasyon ve kısmi kanonik kore lasyon yöntemleri kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Son bölümde, bu çalışma hakkında bir tartışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main purpose of this study is to obtain partial canoni cal correlation coefficients when there are three different random set variables from a multidimentional normal popula tion by taking the effect out of one of these set variables from the remaining two, and to give some statistical result about them. In the first section, descriptions of canonical correlation and partial canonical correlation were made and aims of them were determined. In the second section, obtaining of canonical correlation coefficients and canonical variables were explained and some statistical results were given about them. In the third section, obtaining of partial canonical corre lation coefficients and partial canonical variables were explained and some statistical results were given about them. In the fourh section, an application was made by using cano nical correlation and partial canonical correlation models. In the last section, a discussion was presented about this stuty.