Kısmi kanonik korelasyon analizi yöntemi ile Türkiye'de üretim, sermaye ve emek ilişkisinin iller bazında incelenip değerlendirilmesi
Examination and evaluation of the relationship of production, capital and labor in Turkey of the basis of provinces by partial canonical correlation analysis method
- Tez No: 841420
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Çalışmamızın konusunu 2011-2018 periyodu için Türkiye'de üretim, sermaye ve emek değişken gruplarının alt dallarının birbirleriyle olan ilişkisinin iller bazında istatistiksel olarak araştırılması ve değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Üretim değişken grubunda üç, sermaye değişken grubunda on sekiz ve emek değişken grubunda altı değişken bulunmaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin bulunmasında Kısmi Kanonik Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişki olmaması sıfır hipotez, en az bir değişken çifti arasında ilişki olması alternatif hipotez olarak ortaya konmuştur. Analizin sonucunda bazı değişkenlerin kovaryanslarının pozitif yönlü, bazı değişkenlerin kovaryanslarının negatif yönlü olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişkiler tespit edilirken karşılıklı katsayılarda bir alt sınır belirlenmiştir. Tespitlerin ardından bu ilişkiler yorumlanmış ve değerlendirilmiştir. Yöntemin uygulanmasında Excel programında yazılan matris formülleri ve matematiksel hesaplardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the statistical investigation and evaluation of the relationship between the sub-branches of production, capital and labor variable groups on the basis of provinces in Turkey for 2011-2018 period. There are three variables in the production variable group, eighteen variables in the capital variable group and six variables in the labor variable group. Partial Canonical Correlation Analysis was used to find the relationships between the variables. The null hypothesis is that there is no relationship between the variables, and the alternative hypothesis is that there is a relationship between at least one pair of variables. As a result of the analysis, it was determined that the covariances of some variables were positive direction and the covariances of some variables were negative direction. While determining these relations, a lower limit was determined in the mutual coefficients. After the determinations, these relationships were interpreted and evaluated. In the implementation of the method, matrix formulas and mathematical calculations written in the Excel program were used.