Korelasyon katsayısının ardışık testi
  1. Tez No: 4680
  2. Yazar: SEVİL BACANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇINGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
iv ÖZET Bu çalışma, korelasyon katsayisxnin ardışık testi için önerilen, Choi, Kowalski ve Pradhan-Sathe ardışık test sü reçlerini tanıtmak, bu ardışık test süreçlerini ortalama örneklem sayıları yönünden birbirleriyle ve ardışık olma yan testler için gereken sabit örneklem genişlikleri ile karşılaştırmak ve bu üç ardışık test sürecinin nasıl uygu landığını göstermek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, seçilen birinci', ikinci tip hata olasılıkları ve kurulan Ho,H1, basit hipotezlerinde sabit örneklem ge nişlikleri ve tanıtılan üç ardışık test sürecinin ortala ma örneklem sayıları elde edilerek çizelgeler oluşturulmuş tur. Bu ortalama örneklem sayılarını bulmak amacıyla Ek-1 de verilen bilgisayar programları hazırlanmıştır. Çizelge değerleri incelendiğinde, Choi ve Pradhan-Sathe 'nin Ho hipotezi doğru iken elde edilen ortalama örneklem sayı ları, birinci tip hata olasılığı küçüldüğünde, H1 hipotezi doğru İken el de edilen ortalama örneklem sayıları ise, ikinci tip hata olasılığı küçüldüğünde sabit örneklem genişliklerine göre daha küçük bulunmaktadır. Kowalski' nin, Ho ve H1, hipotezi doğru iken elde edilen orta lama örneklem sayılarının seçilen tüm hata olasılıklarında sabit örneklem genişliklerine göre daha küçük olduğu görül mektedir. Bu üç test süreci birbirleriyle karşılaştırıldığında Kowalski' nin ardışık test sürecinin daha etkin ve ekonomik olduğu görülmektedir. Choi, Kowalski ve Pradhan-Sathe ardışık testlerinin uygu lanmasını göstermek amacıyla Ek-2'de verilen bilgisayar programları hazırlanmıştır. Bu programlardan yararlanıla rak seçilen H :p = 0 H,:p=0,30 basit hipotezi a= 3=0,05 için test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study aims at defining Choi, Kowalski and Pradhan- Sathe sequential test processes which are proposed for the sequential test of correlation coefficient, comparing these sequential processes with each other from the point of view of average sample numbers and with fixed sample sizes necessary for non sequential tests, showing the implementation of these three sequential test processes. In this study, tables are established by obtaining fixed sample sizes and average sample numbers of three defined sequential test processes at chosen first and second type of error probabilities and constructed H,H, simple hyphotesis. With a view to finding these average sample numbers, computer programs are prepared given at annex-1. When table values are examined, average sample numbers of Choi and Pradhan-Sathe, obtained while H hyphotesis is true, is found smaller according to fixed sample sizes, when first type of error probability, becomes smaller* And average sample numbers obtained while H, hyphotesis is true also becomes smaller according to fixed sample sizes when the second type of error probability becomes smaller. It is seen that, at all chosen error probabilities, while H and H-, hyphotesis are true, average sample numbers of Kowalski are smaller according to fixed sample sizes. When these three test processes are compared, it is seen that Kowalski1 s sequential test process is more efficient and economic. To show the application of Choi, Kowalski and Pradhan-Sathe' s sequential test, computer programs are prepared that are given at annex-2. Chosen HQ:p=0 H1:p = 0.30 simple hyphotesis is tested for a = 3 = 0.05 by benefiting from these programs.