Batı Karadeniz havzasının hidroelektrik santrallerinin durumu ve bazı HES tesislerinin elektrik enerji üretimlerinin incelenmesi
Situation of hydroelectric centrals of Western Black Sea basin and investigation of electricity energy products of some HPP facilities
  1. Tez No: 468156
  2. Yazar: MUHAMMED MİRAÇ AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY PARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Enerji dünyadaki en önemli ihtiyaçların başında gelmektedir. Sürekli artan dünya nüfusu ve gelişen teknolojiler nedeniyle her geçen gün enerjiye olan talep daha da çok artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için enerjinin her türlüsünden faydalanma ve yeni enerji elde etme yöntemleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde kullanılan elektrik enerjisi üretim kaynakları; doğal gaz, hidroelektrik, kömür, rüzgar, güneş, bioyakıt, fuel oil ve jeotermaldir. Hidroelektrik enerji elektrik enerjisi üretiminde en büyük paya sahip yenilenebilir enerji kaynağıdır. Bu çalışmada öncelikle Batı Karadeniz havzasında yer alan işletme, inşaat, inşaat öncesi durumundaki tüm hidroelektrik santralleri (HES) ortaya konulmuştur. Böylece havzanın mevcut HES durumu belirlenmiştir. Ayrıca gelecekte yapılması planlanan HES tesisleri ile beraber havzanın HES potansiyeli belirlenmiştir. Bulunan sonuçların havzanın 2016 yılı elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılaması açısından oranı değerlendirilmiş ve % 24,81 sonucu bulunmuştur. Çalışmanın son bölümünde havzada yer alan işletme halindeki bazı HES tesislerinin planlama raporlarında belirtilen yağış değerleri ile 2016 yılı yağış değerleri karşılaştırılmış ve yıllık elektrik enerjisi üretim değerleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important needs in the world. Due to the constantly growing world population and developing technologies, the demand for energy is increasing day by day. In order to meet this need, it is tried to utilize all kinds of energy and to develop new energy acquisition methods. Electric energy production sources used in our country; Natural gas, hydroelectric, coal, wind, solar, biofuel, fuel oil and geothermal. Hydroelectric energy is the renewable energy source that has the largest share in electric energy production. In this study, firstly all hydroelectric power plants (HPP) in active, under construction and pre-construction conditions in the western Black Sea basin, have been put forward. Thus, the current HPP situation of the basin has been determined. In addition, HPP potentials have been determined with the HPP facilities planned to be constructed in the future. The ratio of the results to the basin electricity needs of 2016 was evaluated and found to be % 24,81. In the last part of the study, the rainfall values indicated in the planning reports of some HPP plants operating in the basin were compared with the rainfall values of the year 2016 and annual electricity energy production values were analyzed.