Yeşil bina sertifika sistemlerine yönelik arazi yönetimi kriterlerinin belirlenmesi
Determination of land management criteria for green building certification systems
- Tez No: 468185
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BEKTAŞ, YRD. DOÇ. DR. EMİNE TANIR KAYIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Son dönemde değişen iklim koşulları ve küresel ısınma nedeniyle sürdürülebilirlik ve yeşil bina kavramları tüm dünyada önem kazanmaya başlamıştır. Bu kavramların yaygınlaşması ile, yapılan binaların standartlarını ölçmek için sertifika sistemleri geliştirilmiştir. Sertifika sistemleri, genel ve geçerli değerlendirme standartları oluşturup yeşil binaları tanımlarken aynı zamanda yeşil rekabeti de teşvik etmektedir. Enerji konusu, Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde son dönemlerde“Enerji Verimliliği Kanunu”,“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”gibi bazı yasal düzenlemeler yapılmıştır. Binalar için“Enerji Kimlik Belgesi”uygulaması başlamış olsa da henüz ulusal bir yeşil bina sertifika sistemi bulunmamaktadır. Dünya'da en çok kullanılan sertifika sistemleri BREEAM ve LEED kullanılmakta, bu da çok gerçekçi sonuçlar vermemektedir. Bu yüzden ulusal bir sertifika sistemi oluşturulması kaçınılmazdır. Bu amaçla ÇEDBİK ve MSGSÜ tarafından çalışmalara başlanılmıştır. Ancak henüz yasal olarak geçerliliği tanınmamıştır. Bu çalışmada ülkemizde oluşturulacak olası bir yeşil bina sertifika sisteminde özellikle harita mühendisleri açısından çok önemli bir yere sahip olan“Arazi Yönetimi”başlığı ele alınmış, bu başlık altındaki kriterler belirlenmiştir. Bu kriterlerin belirlenmesi için anket çalışması yapılarak sonuçları irdelenmiştir. Arazi Yönetimi başlığının alt kriterleri ve ağırlıkları hesaplanmıştır. Bu ağırlıklara göre binaların alacakları puanları belirlemek için Microsoft Visual Studio Net 2013 programlama dilinde örnek bir program yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently concepts of sustainability and green building have begun to gain importance all over the world, due to changing climate conditions and and global warming. Certification systems have been developed to measure the standards of buildings even though these concepts become popular. Certification systems define green buildings by form of general and valid evaluation standards while at the same time promote green competition. The subject of energy is very important for foreign-dependent countries on energy as Turkey. Recently some legal arrangements have been made in our country as“Energy Efficiency Law”,“Energy Performance Regulation on Buildings”. Although the application of“Energy Identity Certificate”has started for the buildings, there is not yet a national green building certification system. BREEAM and LEED are the most used certification systems in the world, which do not give very realistic results. Therefore creating a national certification system is inevitable. For this purpose ÇEDBİK and MSGSU started to work. However, it is not legally recognized yet. In this study, the title of“Land Management”has been determined sub criteria which has a very important point especially in terms of geomatic engineers on creating a possible green building certification system in our country. The results of conducted questionnaire study evaluated in order to determine these sub criteria. Sub criteria and weight of the title of“Land Management”have been calculated. A sample program has been written in Microsoft Visual Studio Net 2013 programming language for determine the score of buildings from these weights.