Identification and characterization of novel mammalian autophagy proteins
Memeli otofajisinde yeni proteinlerin saptanması ve karakterize edilmesi
- Tez No: 468203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Genetik, Biochemistry, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Otofaji hücre stres altında kaldığında aktifleşip, hücredeki uzun süredir var olan proteinlerin, normal olmayan protein birikimlerinin ve hasarlı organellerin geri dönüşümünü sağlayan biyolojik bir yolaktır. Sitoplazmada oluşan iki ya da daha fazla zarlı otofajik keseciklerin içine alınan kargo, yıkım için lizozomlara ulaştırılır. Otofaji yolağı hücre içi dengenin korunması için gereklidir. Günümüzde otofaji yolağı için gerekli anahtar bileşenler keşfedilmektedir. ATG proteinleri ver bu proteinlerin oluşturduğu kompleksler otofaji yolağının anahtar elemanları ve düzenleyicisidirler. ATG5 proteini MAP1LC3 proteinin lipid ile bağlanmasını katalizleyen dolayısıyla da otofajik kesecik oluşumu ve büyümesini kontrol eden ATG12-ATG5-ATG16 protein kompleksinin kilit elemanıdır. Elde edilen sonuçlar ATG5 proteininin otofajinin düzenlenmesini sağlayan sistemlerin kesişim noktası olduğunu göstermektedir. ATG protein ve komplekslerine ek olarak, mTOR kompleksi, ULK1 kompleksi ve Beclin 1 kompleksi de otofaji yolağında rol alan diğer temel proteinler olarak tanımlanmıştır. Bu tezde, ATG5 ile etkileşime girerek otofaji yolağını düzenleyen, bilinen otofaji proteinleri arasında bağ oluşturan daha önce keşfedilmemiş proteinler tanımlanmış ve karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autophagy is a biological mechanism allowing recycling of long-lived proteins, abnormal protein aggregates and damaged organelles under cellular stress conditions. Following sequestration in double or multi-membrane autophagic vesicles, the cargo is delivered to lysosomes for degradation. Autophagy pathway is necessary for maintaining cellular homeostasis. Key components of the pathway are being identified recently. ATG proteins and the complexes that they form are the key members and regulators of the pathway. ATG5 is a key component of an E3-like ATG12-ATG5-ATG16 protein complex that catalyzes conjugation of the MAP1LC3 protein to lipids, thus controlling autophagic vesicle formation and expansion. Accumulating data indicate that ATG5 is a convergence point for autophagy regulation. Moreover, mTOR complex, ULK1 complex and Beclin 1 complexes are identified as the other fundamental proteins that act in autophagic pathway. In this thesis, novel ATG5 interactors and autophagy proteins are described and characterized. In addition to ATG proteins and complexes, the link potentials of these newly identified autophagy regulators between well-known major autophagy complexes are discussed and new regulation mechanisms are proposed.