Niklozamidin drosophıla melanogaster'in bazı biyolojik ve biyokimyasal özelliklerine etkisi
The effect of niclosamide on some biological and biochemical aspects of drosophila melanogaster
  1. Tez No: 468204
  2. Yazar: GÖKÇE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Drosophila melanogaster'in yapay besin ortamına salisilanilid türevi bir antihelmintik olan niklozamidin belli oranlarda eklenerek beslendi; böceğin yaşama oranı, gelişme süresi ve ergin ömür uzunluğu üzerine etkisi incelendi. Ayrıca bu antihelmintik ilacın böceğin son evre larvaları (3. evre), pup ve erginlerinde oksidatif stresin önemli indikatörleri lipid peroksidasyonu ürünü malondialdehid (MDA), protein oksidasyonu ürünü protein karbonil (PCO) miktarları ve detoksifikasyon enzimi glutatyon S-transferaz (GST) aktivitesi üzerine etkisi belirlendi. Kontrol besini ile karşılaştırıldığında, bu antihelmintik maddenin belirtilen konsantrasyonları 3.evreye ulaşan larva oranını, pup ve ergin olma oranını önemli derecede azaltmıştır. Kontrol besininde % 94,00 ± 1,00 oranında 3.evre larvası elde edilmesine karşın en yüksek konsantrasyon olan 800 mg/L'de bu oran % 14,00 ± 1,73'e düşmüştür. Kontrol besininde erginlerin 42,08 ± 0,50'si yaşarken en yüksek konsantrasyon olan 800 mg/L'de bu süre 2,30 ± 0,15 güne düşmüştür. Niklozamidin tüm konsantrasyonları D. melanogaster'in son evre larvalarında, pup evresinde ise 100 mg/L, 200 mg/L ve en yüksek niklozamid konsantrasyonlarında MDA miktarını kontrol grubuna göre önemli derecede azalttığı tespit edilmiştir. Son evre larvalarında protein karbonil miktarı düşük niklozamid konsantrasyonlarında düşmüştür. 400 m/L niklozamid konsantrasyonu pup evresinde GST aktivitesini önemli derecede yükseltmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, Niklozamidin oksidatif stres belirteçlerindeki artışa sebep olması D. melanogaster'in biyolojik özellikleri ve detoksifikasyon enzimi üzerine de olumsuz yönde etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
July 2017, 57 pages Niclosamide which is an antihelmintic derivative of salisilanilid; was added in certain amounts to artificial diets of Drosophila melanogaster (Meigen). Furthermore, effects on survival rate, develpoment time and adult longevity of insects were examined. The effect of this antyhelmintic antibiotic on important oxidative stress indicators; lipid peroxidation product, malondialdehyde (MDA) and protein oxidation products; protein carbonyl (PCO) contents and a detoxification enzyme, glutathione S-transferase (GST) activity in 3th-instar larvae, pupae and adult stage of the insect were also investigated. Compared with control diet, the tested concentrations of niclosamide significantly decreased survivorship in 3th-instars, pupal and adult stages of the insect. The control diet produced 94.0 ± 1.0 % of 3th stage larvae whereas in the highest concentration (800 mg/L), this ratio decreased to 14.00 % ± 1.73. While 42.08 ± 0.50 % of the adults are survived in the control diet, longevity decreased to 2.30 ± 0.15 days in the highest concentration. All concentration of niclosamide resulted in increased MDA contents in last stage larvae of D. melanogaster and concentrations of 100, 200 and 800 mg/L niclosamide increased pupal MDA content in comparison to control. At low concentrations of niclosamide, protein carbonyl decreased at last stage of larvae. The diet with 400 mg/L niclosamide concentration significiantly increased GST activity in pupal stage. The results of this work indicated that the negative effects of niclosamide on biological characteristics of D. melanogaster is due to increase of oxidative stress and crippled detoxification capacity of the insect.