Secure multimedia communication in smart devices reinforced by using one-time keys
Akıllı cihazlarda tek kullanımlık anahtar ile güçlendirilmiş güvenli çoklu ortam iletişimi
- Tez No: 468210
- Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT LEVİ, YRD. DOÇ. CENGİZ TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda akıllı cihazlar günlük hayatta önemli bir yer edindi. Bu cihazların yaygınlaşması, onlara birçok yeni işlev kazandırmakla beraber, yine de temel amaçları iletişim olarak kaldı. WebRTC (İnternet Tabanlı Gerçek Zamanlı İletişim) teknolojisinin ortaya çıkması ve akıllı cihazlarda kullanılabilir olması, gerçek zamanlı multimedya iletişimine olanak veren uygulamaların artmasına neden olacaktır. WebRTC'nin amacı uçtan uca bilgi taşınması için standartlar ve programcı arayüzleri belirlemek olsa da, işin güvenlik kısmı uygulama geliştiricilere bırakılmıştır. Bu tezde, akıllı kartların sağladığı güvenli depolama ve işlem özelliklerinin yardımı ile, WebRTC için güvenli anahtar üretilmesi ve dağıtımı sorunları ele alınarak güvenli çoklu ortam iletişimi kurulumu hedeflenmektedir. Değişik kriptografik algoritmalar akıllı kartlar üzerinde denenmiş ve sonuç olarak özet zinciri üzerine bir yöntem kullanılmasina karar verilmiştir. Tasarlanan mekanizma değişik marka Java kartlar üzerinde çalıştırılmış ve testlerin sonucları 1 saniyenin altında bir sürede anahtar üretiminin mümkün olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, özet zinciri uzunluğu değiştirilerek çeşitli analizler yapılmış ve bunun sonucunda hedeflenen bir anahtarın mümkün olan en iyi sürede üretilebilmesi için gerekli olan zincir uzunlukları hesaplanmıştır. Devamında, anahtar üretim mekanizmasının WebRTC teknolojisine dayanan Medya Güvenlik Platformu ile entegrasyonuna yer verilmiştir. Mekanizmanın sisteme uyumu için tasarlanan sinyalleşme trafiği göz önüne alınarak, entegrasyon başarı ile tamamlanmıştır. Sonuçlar, daha önce kullanılan açık anahtarlı sisteme göre daha iyi performans alındığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, smart devices have become more and more prevalent in the daily life. The spread of these devices introduced various use cases; however, communication has always been their primary functionality. With the development of WebRTC (Web Real- Time Communication) and the availability of this technology on smart devices, applications offering real-time multimedia communication features will become more pervasive. Though WebRTC presents a promising set of standards and interfaces for the task of carrying data from one end to another, there are security issues that are left in the hands of the application developers. In this thesis, we aim to achieve secure multimedia communication by tackling the key generation and distribution issue of WebRTC platform using a smart card for secure storage and operations. We tested different cryptographic algorithms on smart cards, and resultantly we designed a mechanism based on hash chains. This mechanism allowed synchronous generation of keys at both sides. The mechanism was implemented and tested on different brands of Java Cards. The results of the tests indicate that it is possible to produce a key under one-second time. In addition, the results were analyzed to optimize generation times of particular keys by adjusting chain length parameter of the mechanism. Consequently, the key generation method was integrated into Media Security Platform of Netas¸ Telecommunications A.S¸ ., which is based on WebRTC. The integration was performed under the guidance of a signaling scheme drafted for the message traffic for the key agreement. In conclusion, the successful integration and better results indicate an improvement over a previously used public key system.