Ergenlerde anksiyete düzeyinin öfke kontrolü ve öfke ifade etme biçimleri üzerindeki etkisi
The effect of anxiety level on the anger control and the anger expression forms in adolescents
- Tez No: 468211
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ergenlik, dönem itibariyle gelişimin ve değişimin en etkin sonuçlarla gerçekleştiği bir dönem olup bu dönemde birey şekillenmenin en geniş boyutunu yaşamaktadır. Dolayısıyla olaylara karşı algısal yaklaşımı ve tepkileri de o derece geniş yelpazede gerçekleşmektedir. Bu süreçte çevresel unsurların etkisi büyük önem taşımaktadır. Aile ve okul gibi en üst sırada öneme sahip sosyalleşme çevreleri, çocuğun şekillenmesinde önemli rol oynar. Ergenlik sürecinde birey, kendi algısı ve yorumsal yaklaşımı ile olayları değerlendirmektedir. Bu değerlendirmelere bağlı olarak da tepkiler üretmektedir. Bu tepkiler içerisinde yer alan anksiyete ise yine çevresel faktörlerin etkisinde farklı düzeylerde kendini gösterir. Öte yandan öfke, ergenin içerisinde bulunduğu duruma yönelik tepkiler arasında da yer almaktadır. Öfke, negatif algılanan durumlara karşı verilen bir tepki olmakla birlikte araçsal ve tepkisel boyutlarda gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra ergenin gelişim özelliklerine bağlı olarak öfke kontrol düzeyi de farklılaşacaktır. Bu araştırmada, ergen bireyin cinsiyet, aile durumu ve çevreye göre öfke düzeyinin farklılaştığı görülmüştür. Bununla birlikte ergen bireylerdeki anksiyete düzeyinin de öfke ifade biçimlerini ve öfke kontrolünü etkileyen durumlardan olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anksiyete ile öfke arasında orta seviye üzerinde bir ilişkinin varlığı söz konusu iken öfke altboyutları ile arasında orta seviyede ve öfke kontrolü ile de düşük seviyede bir ilişki sergilediği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period in which development and change are realized with the most effective results in the period and the individual is living the widest dimension of shaping in this period. Hence, perceptual approach and reaction to the events take place in such a wide range. In this process, the influence of environmental elements is of great importance, and the circles of socialization with the highest priority, such as family and school, have a significant role in shaping the child. During adolescence, the individual evaluates events with his own perceptions and interpretive approach. It also produces reactions depending on these evaluations. Anxiety in these reactions also manifests itself at different levels under the influence of environmental factors. On the other hand there is anger in the reactions to the situation in the adolescent. Anger can take place in instrumental and reactive dimensions, with a response to negative perceptions. In addition to this, depending on the developmental characteristics of the adolescent, the level of anger control will also vary. In this study, the anger level of the adult individual differed according to gender, family status and environment. However, the level of anxiety in adolescent individuals has been reached as a result of the forms of anger expression and situations that affect the anger control. It is analyzed that there is a relation between anxiety and anger on the middle level, whereas there is a low level relationship with anger subscale in middle level and anger control.