Eğitimsel ve kültürel aktör olarak kanaat önderleri ve kanaat önderliği olgusu (Van, Bitlis, Muş, Hakkari, Siirt, Şırnak, Ağrı İlleri örneği)
Opinion leaders as educational and culturel actors and phenomenon of opinion leadership (Van, Bitlis, Muş, Hakkâri, Siirt, Şırnak, Ağrı Cities examples)
  1. Tez No: 468244
  2. Yazar: FATMA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmaya, geleneksel yapıların ürettiği kanaat önderlerinin aktörlük rolleri ve toplumsal etki alanları konu edilmektedir. Kavramsal çerçevede kanaat önderliği sosyolojik bir olgu olarak ele alınmış, toplumsal grupların dini ve ataerkil değerler üzerinden ürettiği farklı tipolojilerle açıklanmaya çalışılmıştır. Kanaat önderliğini üreten toplumsal yapı özellikleri ve kanaat önderlerinin bu toplumsal yapı üzerindeki etkileri, hem nitel hem de nicel yöntemlerle incelenmiştir. Kanaat önderliğinin tanımı, kültürel arka planı ve gündelik yaşamdaki pozisyon ve rollerine ilişkin hem kanaat önderlerinin hem de etkili oldukları sosyal yapıda yaşayan insanların görüşleri alınmıştır. Çalışmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 50 kanaat önderiyle görüşülmüş, toplumsal bir grup mensubiyeti olan 615 kişiye de Kanaat Önderliği Toplumsal Algı Anketi (KÖTAA) uygulanmıştır. Kavramsal tartışmalar ve sahadan elde edilen verilerle birlikte, kanaat önderlerinin toplumsal etkileri, aktör olarak rol aldıkları geleneksel sosyal yapı içinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is the actors roles and social domains of opinion leaders produced by traditional structures. In the conceptual framwork, the opinion leadership was considered as a sociological phenomenon and tried to be explained by different typologies that social groups produced on religious and patriarchal values. The characteristics of social structures that produce opinion leadership and the effects of opinion leaders on this social structure are studied by qualitive and quantitative methots. The definiton of the opinion leadership, the cultural background and the positions and roles in everyday life were taken by both opinion leaders and those living in the social structure where they were infuential. In the study, 50 opinion leaders in the Eastern and Southeastern Anatolia Regions were interviewed and the Opinion Leadership Social Perception Questionnaire (KÖTAA) was applied to 615 people who belong to a social group. Together with conceptual debates and field-based arguments, the social implications of the opinion leaders in the traditional social stucture they acted as actors were tried to be explained.