IoT teknolojisi ile asansör kumanda sistemine uzaktan erişim
Remote access to elevator control system based on IoT technology
- Tez No: 468284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Artan dünya nüfusuna paralel olarak şehirlerde yaşayan insan sayısı her geçen yıl katlanmaktadır. Bu artış daha yüksek mesken binalarını, iş merkezlerini, hastane ve okul binalarını gerekli kılmaktadır. Bina içi insan ve yük taşıma sistemlerinin önemi artmakta ve insanların beklentileri yükselmektedir. Şehir hayatının getirdiği hızlı yaşam temposu daha hızlı, daha konforlu ve sürekli asansör hizmetini zorunlu kılmaktadır. Asansör teknolojileri sürekli olarak güncellenmekte, asansörle ilgili standart ve yönetmelikler çağın gereklerine uygun hale getirilmektedir. Geçmiş dönemlerde asansörlerle ilgili olarak özellikle güvenlik ön plana çıkarken, günümüzde konfor, hız, verimlilik ve lüks gibi kavramlar önem kazanmıştır. Teknolojik gelişmeler ve ileri teknoloji ürünlere olan erişimin ucuz ve kolaylaşmış olması, asansörlerde bir takım ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Özellikle teknik müdahale noktasında insan faktörünün etkisinin azaltılması ve hizmet kalitesinin artırılması amacıyla pek çok ürün geliştirilmekte ve mevcut eski uygulamalara adaptasyonu sağlanmaktadır. Asansör elektronik ürünlerinde çeşitliliğin artması ve üretimin kolaylaşması sektörde faaliyet gösteren firmaların ar-ge çalışmalarına daha çok kaynak ayırmalarına sebep olmuştur. Teknolojik gelişmeler ışığında hayatın her anında internet ağının önemi ve kullanımı artmaktadır. Önümüzdeki dönemde teknik pek çok kısıtlamanın da aşılması beklenmekte ve kullanım yaygınlığının artması kaçınılmaz görünmektedir. IoT (Internet of Things) altyapısının gelişmesi ile birlikte günlük olarak kullanılan pek çok cihaz birbiri ile iletişim halinde olacak ve insan hayatını kolaylaştırmak adına makine-insan ve makine-makine etkileşimi önem kazanacaktır. Karmaşık görünen pek çok ürün günlük hayatın vazgeçilmezi olacaktır. İnternet teknolojisindeki bu gelişmelerden asansör sistemleri de etkilenecektir. Alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, ulaşım araçları (Metro, hava alanı vb.) ve meskenlerde asansörlerin basit teknik arızalar dolayısıyla hizmet verememesi sık karşılaşılan bir problemdir. Bu teknik sorunlardan dolayı çoğu zaman ihtiyaç fazlası asansörler tesis edilmekte ve kurulum maliyetleri artmaktadır. Hızlı ve doğru müdahale ile teknik aksaklıkların giderilmesi ise işletme ve bakım maliyetini artırmaktadır. Teknik destek ve bakım hizmeti veren firmaların çalışma alanı genişledikçe sorunlara müdahale etme, sorunun tespiti ve arızanın giderilme süresi uzamakta bu durumda müşteri memnuniyetini ve verimliliği olumsuz etkilemektedir. Pek çok firma bu gibi sebeplerden dolayı giderek yerelleşmeyi tercih etmekte ve personel sayısını artırarak işletme maliyetlerinin yükselmesine kabullenmektedir. Bakım hizmeti verilen asansörlerin bilgilerinin düzenli takibi, kayıt altına alınması ve problemin uzaktan tespiti gibi basit uygulamalar sayesinde bu gibi olumsuzluklar aşılabilir. Bu çalışmada asansör kumanda sistemine bağlanacak bir elektronik kart ile asansör çalışmasının uzaktan takibi ve kısıtlı da olsa müdahale edilerek oluşan arızanın teknik personel müdahalesinden önce giderilmesi veya tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Tasarlanan sistem asansör kumanda sistemine ait bilgileri internet ağı üzerinden teknik hizmet veren bakım firmasına aktarmaktadır. Böylece bakım hizmeti veren firmalar periyodik kontrollerden önce asansör hakkında bilgi alarak olası problemleri önceden görebilir ve hızlı şekilde müdahale ederek problemi giderebilir.
Özet (Çeviri)
The number of people living in cities with the increasing world population is multiplying as parallel every year. This increase makes higher residential buildings, business centers, hospitals and school buildings necessary. The importance of in-building human and freight transport systems is increasing and people's expectations are rising. The quick life tempo that city life brings requires faster, more comfortable and constant elevator service. Elevator technologies are constantly being updated, standards and regulations related to elevators are being adapted to the needs of the ages. In the past, in especially with regard to elevator safety foreground, but nowadays concepts such as comfort, speed, efficiency and luxury have gained importance. The fact that access to technological developments and high-tech products is cheap and easy has brought about a number of needs in elevators. Especially at the point of technical intervention, many products are being developed in order to reduce the effect of the human factor and to increase the quality of service, and the adaptation of the existing applications is provided. Increasing the diversity and production of elevator electronic products have caused the companies operating in the sector to devote more resources to Research & Development works. In the light of technological developments, the importance and use of internet network is increasing at every moment of life. In the coming period, many technical restrictions are expected to be overcome and the increase in the usage prevalence seems inevitable. Along with the development of the Internet Of Things (IoT) infrastructure, many devices used daily will be in communication with each other and the machine-human and machine-machine interaction will gain importance in order to facilitate human life. Many products that appear complicated will be indispensable to daily life. These developments in Internet technology will also affect elevator systems. In shopping malls, hospitals, schools, transportation vehicles (Metro, airports etc.) and in dwellings, it is a common problem that lifts out of service because of simple technical failures. Due to these technical problems, there is often a need for more elevators installed and the cost of installation is increasing. Eliminating the technical problems with fast and correct intervention increases the cost of operation and maintenance. As the field of operation of the companies providing technical support and maintenance services is extended, intervention in problems, in this case increasing detection and resolution time of defects are inevitably affecting customer satisfaction and productivity. Many companies prefer to become more localized due to these reasons and accept the increase in operating costs by increasing the number of personnel. Such inconveniences can be overcome with simple applications such as regular follow-up of the information of elevators with maintenance service, recording and remote detection of the problem. In this study, it is aimed to eliminate or detect the malfunction caused by remote control of the elevator by means of an electronic card to be connected to the elevator control system before intervention of technical personnel. The designed system transfers the information of the elevator control system to the maintenance company providing technical service through the internet network. Thus, the companies providing maintenance service can get the information about the elevator before the periodic checks, can see the possible problems beforehand and can solve the problem by interfering quickly.