Sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıkların kütlesel karekterizasyonu
Mass characterization of medical waste from health care facilities
- Tez No: 468291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Bilecik Devlet Hastanesinden çıkan atıkların kategorileri servis bazında üretilen atık çeşitleri ve genel olarak hangi tür atıkların üretildiği araştırıldı. Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinin son beş yıllık atık üretim miktarları incelendi. Yatak doluluk oranları dikkate alındığında yatak başı atık üretim miktarı 2015 yılı için 0.89 kg / yatak / gün olarak bulundu. Ayrıca Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde en çok yatak başı tıbbi atık üretilen servisin atık üretim fazı 4.01 olan nöroloji yoğun bakım birimi olduğu bulundu. Tıbbi atık yönetiminde kütlesel olarak en çok atığın yoğun bakımlar ve ameliyathanelerden kaynaklandığı tespit edildi. Hastane atıkları kıyaslanırken yatak kapasitesi / gün olarak hesaplanması gerektiği ve hastane tıbbi atık miktarı belirlenirken atık üretim fazları doğrultusunda yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It his work, the catogories of the wastes produced by the sevices in Bilecik State Hospital were explored. The amount of the wastes produced in Osmangazi University Hospital during last 5 years was found. The waste production per bed by the occupancy of the bed amount was calculated. The waste a mount was found as 0.89 kg / bed / day for 2015. By the medical waste management, intensive care units and operation services were determined as the high est waste production. In this context, intensive care unit of neurology service was found as the most medical waste producing service in the hospital with the phase unit of 4.01. It was concluded that, the medical waste production must be calculated as bed capacity / day and phase unit for comparing of health care facilities.