Bazı yerli ve yabancı ekmeklik buğday genotiplerinin verim ve kalite özellikleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of some domestic and foreign bread wheat genotypes in terms of yield and quality features
- Tez No: 468322
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma 2014–2015 yetiştirme sezonunda Konya şartlarında Augmented Deneme Deseninde yürütülmüştür. Verim ve bazı verim özellikleri yönünden üstün özelliklere sahip hatların belirlenmesi ve ıslah programlarında kullanılması amacıyla, farklı ülke ve bölgelerden temin edilen 75 adet buğday genotipinde ele alınan özelliklerin değişim sınırları incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde ettiğimiz bulgulara göre en düşük ve en yüksek değerler; başaklanma süresi için 114 - 140 gün, bitki boyu için 49.85 - 130.65 cm, bayrak yaprak ayası eni için 1.12 - 2.20 cm, bayrak yaprak ayası boyu için 11.98 - 27.14 cm, bayrak yaprağı alanı için 10.77 - 33.94 cm2, başak uzunluğu için 3.40 -11.80 cm, başakta tane sayısı için 20.80 - 64.30 adet, başakta tane ağırlığı için 0.844 - 2.529 g, hasat indeksi için % 18.75 - 45.13, tane verimi için 103.75 - 992.30 kg/da, bin tane ağırlığı için 27.50 - 72.50 g aralığında değişim göstermiştir. Değerlendirilen genotipler arasında incelenen özellikler açısından geniş bir varyasyonun olduğu belirlenmiş olup, bu durum üstün özelliğe sahip genotiplerin ıslah çalışmalarında gen kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Augmented Trial Design in Konya conditions during 2014-2015 growing season. It is aimed to determine lines with superior characteristics in terms of yield and yield characteristics and to use them in breeding programs. The limits of variation of some properties in 75 bread wheat genotypes obtained from different countries and regions have been examined. According to the results showed that the lowest and highest values varied from 114 to 140 days for heading time, from 49.85 to 130.65 cm for plant height, from 1.12 to 2.20 cm for the flag leaf width, from 11.98 to 27.14 cm for the flag leaf length, from 10.77 to 33.94 cm2 for the flag leaf area, from 3.40 to 11.80 cm for the spike length, from 20.80 to 64.30 for the kernel number of spike, from 0.844 to 2.529 g for the grain weight of spike, from 18.75 to 45.13% for the harvest index, from 103.75 to 992.30 kg.da-1 for the grain yield, from 27.50 to 72.50 g for thousand grain weight. It has been determined that there is a wide variation in the characteristics examined among the genotypes, indicating that genotypes with superior characteristics can be used as gene sources in breeding trials.